Luovuttaisitko munuaisen miehellesi
jos hän sellaista tarvitsisi ja sinä olisit sopiva luovuttaja?
Kommentit (12)
mutta jos tositilanne tulisi eteen, olisin kyllä tosi vaikean paikan edessä. Lapselleni olisi varmaan pakko luovuttaa, mutta miehen kohdalla... en tiedä.
koska mulla ei ole enää kuin 1 jäljellä.
ja samoin myös lasteni kohdalla.
Ja tiedän että myös mies ajattelee näin, eli hän olisi myös valmis tekemään kaikkensa perheen puolesta myös minun.
Omalla "luovutuslistallani" olisivat mieheni ja äitini. Tasan he eivätkä ketkään muut. Isäni on kuollut, muuten hänkin olisi. Sisaruksia minulla ei ole.
Omalla "luovutuslistallani" olisivat mieheni ja äitini. Tasan he eivätkä ketkään muut. Isäni on kuollut, muuten hänkin olisi. Sisaruksia minulla ei ole.
ja muuteskaan en varmasti sopisi luovuttajaksi. Toki luovuttaisin lapselleni ja sisaruksilleni myös.
syynä se että minulla on vain yksi munuainen, synnynnäisesti.
omalle äidilleen ei saa luovuttaa eikä kait miehelleenkään
Enkä kellekään muullekaan. Mä kärsin munuaiskivistä, ja jos sellainen on toisessa, niin se ei toimi kunnolla, mutta toinen toimii. Jos olisi vain yksi munuainen, niin kyllä olisi kauheaa, jos siihen tulisi kivi.
Mutta en saisi luovuttaa, koska mulla on vain yksi (toimiva) munuainen. Ennemminkin mina voin olla munuaisen tarpeessa jos toinenkin sanoo sopimuksen irti.
Tottakai! Kuten myös vanhemmilleni, sisaruksilleni, lapsilleni. Myös ystävilleni.
Vieraammat saavat odottaa kuolemaani.