G: pankkikortilla vaiko käteisellä?
Eli maksatko ostoksesi mieluummin käteisellä rahalla vaiko pankkikortilla?
Kommentit (10)
Käteistä käytän ainoastaan kampaajallani, hänelle ei käy pankkikortti. Toki joskus muutenkin pitää jonnekin nostaa rahaa, mutta siis äärettömän harvoin.
ja syy on se että olen kova jännittäjä, ja siksi pankkikortin käyttö vaikeaa (pitää kirjoittaa se nimi, kädet tärisee...)
AINA kortilla. En kertakaikkiaan ymmärrä mikä logiikka siinä on, että haen rahaa automaatista, vien sen kauppaan, joka taas vie sen pankkiin jne. jne., kun tämän voi hoitaa sähköisestikin.
Yleensä menee" hankalaksi" kun tarvitsisi olla käteistä esim joku ostos maksaa jonkun 3-4e.
Tai tekee ostoksia paikassa missä ei käy kortti ja automaattia saa hakea sitten kissojen ja koirien kanssa.
Silloin tietenkin nostan rahaa valmiiksi jos tiedän että jossain ei voi maksaa muuta kuin käteisellä.
pankkikortilla.
käteistä en käytä.
harvemmin multakaan käteistä löytyy.
voin vain ihmetellä sitä että joillain ei todellakaan ole edes sitä paria euroa mukana! Iltasanomat ym konseptipaperit ja muut euron ostokset maksetaan kortilla...ei jummarra ei.
Itse käytän paljon käteistä, silloin pysyn ns. ajan tasalla rahankäytöstä.
Joko Nordean pankkikortilla tai S-kortilla ruokaostoksia tehdessä.
Itse käytän paljon käteistä, silloin pysyn ns. ajan tasalla rahankäytöstä.
käteistä rahaa