Lilianan siskosta Miriam, mielipiteitä
Meidän esikoisen nimi on Liliana ja hänen siskolleen on nimeä pohdittu, tosin se on vaikeaa, koska miehen kanssa meillä on todella erilainen nimimaku ja harvat nimet miellyttää molempia. Tuo Miriam on kuitenkin molempia miellyttävä nimi, kirjoitusasu ja myös ääntäminen mietityttää, että joutuuko sitä olemaan aina toistamassa/selittämässä. Toisaalta samaa pohdittiin Liliana nimen kanssa ja kaikki on sen kyllä hyvin oppinut.
Ja jos joku nyt sattuis ehdottamaan niin ei, emme halua Mirjam tai Mirjami nimeä, nämä toki olisi helpommat käytössä, mutta ei yhtä ihanat.
Kommentit (7)
En usko että ääntäminen aiheuttaa mitään ongelmia, onhan Mirjam ja Mirjami tuttuja nimiä, ja ainakin mä ääntäisin tuon teidän ehdotuksen Mirjam. Miten muuten se voitaisiin lausua?
Kirjoitusasuun vaikuttaa tietty myös sukunumi.
ja hänen siskonsa Lilia :) He ainakin ääntävät tuon Miriam nimen i:llä ei siis Mirjam vaan kuten kirjoitetaan eli Miriam. Lisäksi tiedän toisen Miriam nimisen ja hänen nimensä lausutaan Mirjam, vaikka siis on i:llä kirjoitettu
En usko että ääntäminen aiheuttaa mitään ongelmia, onhan Mirjam ja Mirjami tuttuja nimiä, ja ainakin mä ääntäisin tuon teidän ehdotuksen Mirjam. Miten muuten se voitaisiin lausua?
Kirjoitusasuun vaikuttaa tietty myös sukunumi.
En usko, että sitä joutuu selittelemään, jos se lausutaan kuten kirjoitetaan.
Ainoa "ongelma" joka tulee mieleen on se, että Miriamin siskon voi herkästi olettaa Lilianiksi (ilman A:ta).
Kannatan todellakin Miriamia (juuri noin kirjoitettuna), mutta ehdotan silti muutamaa vaihtoehtoa:
Daniela
Silvia (Sylvia)
Mimosa
Leona
Leanna
Isabella
Adalmiina
Stella
Viola
Ingrid
Mariel
Juliet
Kauniita nimiä molemmat! Pidän Miriamista enemmän kuin Mirjam- tai Mirjami-nimistä.
Miriam on tosi nätti nimi ja sopii hyvin Lilianan kanssa!