Miten musiikkiopistossa suoritetaan tasosuoritukset/tutkinnot?
Kuinka kauan yleensä opiskellaan soittamista ennen 1. tutkintoa. Miten kauan 1. ja 2. tutkinnon väliä opiskellaan ja kolmannen?
Miten yksityisessä musiikkikoulussa saa suoritettua tutkinnot?
Kommentit (13)
parhaan tiedon löydät kyseisen oppilaitoksen sivuilta.
Yleensä suoritusten väli on kaksi vuotta.
Musiikkiopistojen sivuilta en löytänyt mitään arvioita kuinka kauan kestää.
Mutta jos aloittaa 9 vuotiaana, milloinhan suunnilleen on eka tutkinto?
Miten teillä on ollut?
Se riippuu nimittäin siitäkin aika paljon.
Jos aloittaa nollasta, se pari vuotta nyt ainakin. Minä olin soittanut jo pitempään enne musiikkiopistoa (aloitin 13.vuotiaana siellä) ja suoritin vuoden päästä aloituksesta 2/3 -tutkinnon.
Kai se pari vuotta tutkintojen välillä on aika tyypillinen. ja jos aloittaa ihan pienennä, ensimmäinen tutkinto venyy.
lapsi suoritti soitettuaan 3 vuotta eli 8-vuotiaana, toisen tason 9-vuotiaana, yleensä kyllä 2 vuotta väliä näillä tasokokeilla
Jos on aloittanut 9-vuotiaana, niin usein 1. tasosuoritus on 2-2,5 vuoden päästä aloituksesta. Nuorempana aloittaneella ensimmäiseen tasosuoritukseen menee usein pitempi aika. Poikani aloitti pianon 6-vuotiaana ja suoritti nyt kolmannen tutkinnon (PT 3 eli 3/3) 7 vuoden opintojen jälkeen. Hän on ainakin omassa musiikkiopistossaan selvästi keskimääräistä nuorempi PT 3:n suorittaja.
Myös joillakin yksityisillä musiikkiopistoilla on oikeus antaa tasosuoritustodistuksia, mutta jos opistolla ei tällaista ole, voi mennä johonkin "viralliseen" opistoon tekemään suorituksen yksityisesti. Siitä pitää kyllä maksaa erikseen.
Jos lapsi alkaa "nollatilanteesta" opiskella jotain soitinta, yleensä ensimmäiseen tasosuoritukseen menee aikaa 2-4 vuotta harjoittelumäärästä riippuen. Seuraava taso tulee yleensä nopeammin. Puhaltimien soittaminen aloitetaan myöhemmin, useimmiten n. kolmannella luokalla, joten oppiminen on hiukan nopeampaa kuin vaikkapa jousisoittimien tai pianon kohdalla, kun aloitusikä on 4-7 vuotta.
Tasosuorituksia voi tehdä taiteen perusopetuksen piirissä olevissa musiikkioppilaitoksissa. Monet ottavat myös ulkopuolisia suorituksia vastaan, mutta perivät siitä erillisen korvauksen, koska arviointiryhmälle maksetaan korvaus suorituksen kuuntelemisesta.
Tuo kaikki riippuu ihan soittajasta ja edistymisestä. Joku voi olla ykköseen valmis parin vuoden sisällä, joku toinen ei. Joku opettelee kakkoseen tai kolmoseen kymmenen vuotta, (esim. jos aloittanut viulunsoiton vaikka nelivuotiaana...) ja joku voi selviytyä lyhemmässä ajassa.
Ihan yksilöllistä, kuten musikaalisuus ja instrumentin hallinta yleensäkin.
[quote author="Vierailija" time="02.07.2015 klo 02:17"]
Sen 2. tason voi suorittaa suoraankin. Mun tyttö on soittanut nyt kaksi vuotta pianoa ja tän tokan vuoden keväällä suoritti ton 2-tason tutkinnon. Se ykkönen on niin helppo, että sen voi hyvin skipata.
[/quote]Tuollaisesta en ole koskaan kuullutkaan. Kuulostaa oudolta. Tuntuu myös kummalta että jos joku _aloittaa_ pianonsoitoin, niin eka taso olisi liian helppo. Kun tasosuoritukseen kuitenkin vaaditaan melko paljon soitettuja kappaleita, että kyllä siinä välttämättä jokunen kk menee aloittelijalta harjoitellessa.
Oma poikani teki ekan tasosuorituksen ekan musiikkiiopistovuoden keväällä. Oli kylläkin soittanut jo ennen sitä kotonakin, eli ihan alkaista ei tarvinnut aloittaa. Silti oli kiire saada käytyä läpi oikea määrä kappaleita ja samalla piti läpikäydä yhteissoitot ja vapaat säestyksetkin (ja teoria tietenkin).
Itse aloitin kansalaisopistossa (5v) sen jälkeen olin 4vuotta musiikkiopistossa ja suoritin pt1 (perustaso1) siitä kahden vuoden välein pt 3, kun perustaso oli käyty siirryin Dtutkintoon ja siitä A eli sibeliusakatemiaan. Pianoa soitan.
Sen 2. tason voi suorittaa suoraankin. Mun tyttö on soittanut nyt kaksi vuotta pianoa ja tän tokan vuoden keväällä suoritti ton 2-tason tutkinnon. Se ykkönen on niin helppo, että sen voi hyvin skipata.
Nostellaan vanhaa ketjua - minkä ikäisiä ja kuinka kauan soittaneita tasosuorittajia yleensä on tai teiltä löytyy?
Esikoinen soitti ekan tutkinnon lähes 4 v viulua soitettuaan ja seuraava väli lieneen 2,5 v. Aloitti hyvin nuorena. Myöhemmin aloittava oppii nopeammin mutta ei välttämättä niin hyvin.