Mitä jos isä ei suostu allekirjoittamaan elatussopimusta?
Mitä tapahtuu jos lasten isä ei suostu allekirjoittamaan elatussopimusta (sopimus tehty minimisummalle)? Voidaanko lasten isä "pakottaa" elatussopimukseen?
Kommentit (4)
Mutta mitään minimiä ei ole. Kunnan vain ehdottavat sitä summaa jolla niille itselle ei jää mitään maksettavaa.
Meillä etävanhempi maksaa kahdesta lapsesta yhteensä 230 euroa. Se on toki alle sen "minimin" eli minimiä ei ilmeisesti ole. Sopimukset on tehty viime vuosituhannella. Yhden kerran hain indeksikorotusta, mutta koin sen niin hankalaksi (etävanhempi sai korotuskirjeen kotiin ja loukkaantui pahasti) jotta olen antanut olla.
Voisithan sanoa exällesi, että allekirjoittaa nyt vain, tai joudut muuten pyytämään sitten isompaa summaa käräjäoikeudessa (vaikka vain sanoisit, eihän aina tarvitse mennä oikeasti sanoista tekoihin).
mutta kyllä sen isän se minimi pitää maksaa, vaikka sitten ulosoton kautta.
Meillä ei ex haluaisi maksaa mitään, kela (eikö se ole kela nykyisin eikä enää kaupunki) maksaa minulle sen minimin ja kai karhuaa isältä sen sitten.