Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

fuengirola, espanja, HUOMIO!!!

31.08.2009 |

ollaan perheen kanssa nyt päätetty, että pakkaamme kamat jossakin vaiheessa ja muutamme ulkomaille ja määränpäänä on fuengirola espanjassa. nyt haluaisinkin kokemuksia suomalaisilta äideiltä, jotka asustelevat kyseisellä alueella.minkälainen on työtilanne ja miten pärjää lapsiperheet, jos ei vielä täydellisesti osaa espanjaa?

olisi kiva saada tuttavuuksia jo valmiiksi sieltäpäin, ettei heti menisi sormi suuhun totutellessa uuteen kulttuuriin ja kieleen...;)

onko joku ottanut muuttaessa mukaan koiraa tai muuta lemmikkiä?mikä rumba ja paperisota on odotettavissa?

meitä olisi lähdössä täältä isä, äiti, 3 lasta ja koira.jään odottelemaan yhteydenottoja!!!kiitos jo etukäteen!!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
24.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

..mutta Espanjassa kylla.



Tyotilanne Espanjassa on talla hetkella todella huono, mutta niin kai se on vahan kaikkialla. Costa del Solilla parjaa varmasti hyvin ilman espanjaakin, mutta tyollistymisen kannalta kieli kannattaa opetella nopeasti. Lapset oppivat sen helposti paikallisessa koulussa, joka alkaa 3-vuoden iassa.



EU:n sisalla koiran kuljetus on helppo homma. Koiralla tulee olla mikrosiru ja passi, seka kaikki vaadittavat rokotukset. Paperisotaa ei ole.

Vierailija
2/4 |
17.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!

Taalla olisi yksi Fuengirolassa asuva perhe.

Itse olen asunut taalla jo kohta 7 vuotta ja viihdyn hyvin. Perhekin on tullut matkalla tanne perustettua, meilla on 3.5 vuotias tytto ja toinen lapsi tulossa.

Tyokuvioista sen verran etta taalla on paljon suomalaisyrityksia jossa voisi parjata ainoastaan suomen kielella mutta aina on varmenpaa kun hallussa olisi suomi, espanja ja englanti. Tyon loytaminen on kriisin takia nyt vaikeampaa kun ennen mutta uskon etta etsiva loytaa ja ainahan taalla on noita erinaisia lehti/puhelin myynti yrityksia josta aina saa toita ja voi jopa tehda hyvankin tilin jos hommansa osaa.. Ns. "hyvat" tyopaikat vaativat kylla espanjan kielen taidon ainakin alkeet.

Taalla on tietysti tuo siesta tyoaika suurimmisssa osassa tyopaikkoja eli aamulla 4h toita sit 3 h tauko ja illalla 4h toita uudestaan. Ravintolatoitya voi loytya ns normaalilla tyoajalla ja noi puhelinmyynnit myos.

Palkka taso on huonompi kuin suomessa, tieety riippuu aina vahan paikastakin mutta yleisesti.

Vuokrat pyorii siina 550e-650e kk:ssa esim 3mh asunnosta ja asunnot ovat kalustettuja. Monet suomalaiset asunnonvalittajat ottaa valista paljon eli pyytavat helposti huonosta 3mh asunnosta 700eur kirkkain silmin!!!!!!Varo niita!!!!!! Lapset tottuu ja parjaa helposti. Taalla on paljon leikkipuistoja yms ja espanjalaiset ovat erittain lapsirakkaita.

Jos laitat lapset espanjalaiseen kouluun alkaa virallinen oppivelvollisuus sina vuonna(syksyna) kun lapsi tayttaa 4 vuotta. Koulu on maksuton, vaan kirjat, ruoka yms pitaa itse maksaa.

Paperisota on sit eri juttu mutta ekana tulee mieleen hankkia se nie numero(ns. sotutunnus/oleskuluilmoitus)

Joka hankitaan poliisilaitokselta ja on aika yksinkertaista mutta pakollista. Sit tietty pankki-asiat, ilmoitus kaupungin talolle. oman laakarin hommaaminen(tarkeaa se eurooppalainen kortti kelalta) niin saatte taysin ilmaisen terveydenhuollon. sinapa sita jo tulikin....

Kysele jotain jos tulee mieleen....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
07.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en ole Fuengirolassa vaan Alicantessa, mutta siis piti kanssa sanomani, että työtilanne on surkea sitä yhtään kaunistelematta. Oman yrityksen perustaminen taitaa olla kannattavinta tällä hetkellä jos idea on hyvä. Mikäli töitä mielii saada niin tulisi osata Espanjaa. Kun osaat Englantia, epsanjaa ja suomea niin moni paikkaa aukeaa jo kielitaidon vuoksi sillä paikalliset eivät oikein englantia taida, puhumattakaan suomesta. Me lähdimme mieheni kanssa muutamia kuukausia sitten 4 lapsen ja kissan kera matkaan. Kissalle EU-passi, siru ja rokotukset niin homma toimi loistavasti. Suomessa muistakaa hankkia Havrix:it ajoissa ja jos vaan voitte niin hankkikaa jo suomessa NIE:t sillä ikävää kun ennen sitä ei voi hakea Residenssia, eikä saa juuri muutakaan, kuten lapsia kouluun ennen kuin paperiasiat on ok ja NIE saattaa täällä viipyä. Eli Nien jälkeen residenssiat (ottakaa passikuvia useampia, kopioita passeista, kopioita Niestä ja skannatkaa kaikki myös meiliinne). Myös on etu jos pyydätte Maistraatilta todistuksen missä näkyy, että olette samaa perhettä kaikki (Helsingistä saa espanjaksi). Mikään todistus ei oikein kelpaa englanniksi. Kansainväliset rokotetodistukset myös ja lääkäriltä medical statement jos pysyviä lääkityksiä/sairauksia. Kannattaa tutustua sivustoon: espanja.org siellä on paljon tietoa.

Omat lapsemme käy Espanjalaista koulua ja kuten mainitsin niin ennen kuin sinne pääsee niin pitää olla kaikki todistukset kaupungintaloa myöten olemassa. Lapset tarvitsevat myös paikallisen lääkärintodistuksen terveydentilasta kouluun.Koulukirjat maksaa ja ruokailu (saa tulla myös kotiin syömään/siesta), lounas laitetaan kotoa mukaan. Kirjoja varten saatte varmaan bonot eli alennusta. Koulukyyti on ilmainen. Myös kaikki materiaali, kuten paperit kopioita varten tulee vanhempien ostaa itse kouluun. Europpalaisella sh-kortilla saa vain ensiavun, joten kannattaa hakea tk:stanne mahd. pian omat SIP-kortit ja pysyvät sellaiset (paikallinen kela) lähimmästä toimistosta (kannattaa pyytää tätä varten E106-lomakkeet etukäteen suomen kelasta).

Asunnoista sen verran, että ÄLKÄÄ vuokratko Suomesta käsin asuntoa kuin pariksi viikoksi korkeintaan ja katsokaa sitten mieluinen pitkäaikainen paikanpäällä niin, että näette asunnon. Itse pystyimme olemaan ensimmäisessä asunnossamme 2 yötä kun homeen takia piti lähteä, sairastuimme kaikki pahasti. Asunnon löytää myös paljon halvemmalla ilman välikäsiä, asuntovälittäjiä on muitakin kuin suomalaisia, englantia osaa lähes kaikki heistä. Asunnot on yleinsä täysin kalustettuja ja meistä oli mukava löytää asunto missä ei ollut mitään vuokranantajan omia tilpehöörejä vaan laatikot oli tyhjät.





Ihana maa tämä on ja nautimme auringosta sydämemme kyllyydestä. Lapset (11,8,5 ja 1v.) ovat viihtyneet hyvin, eivät kaipaa suomeen ainakaan vielä. Espanjaa lapset ovat oppineet hurjan nopeasti (20 sanaa/pvä tahtia).

Lämpimästi siis tervetuloa ja kysy vaan jos on kysyttävää, koitan kans vastailla parhaani mukaan.

Vierailija
4/4 |
07.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että muistakaa ehdottomasti ottaa matkavakuutus. :) Varmaan ajattelittekin ottaa, mutta halusin vaan muistuttaa. Espanjassa on erittäin hyvä terveydenhuolto ja taso, mutta hammashoidon suhteen suosittelen ottamaan paikanpäällä vakuutuksen sillä se on vielä hakusessa, ainakin täällä meilläpäin. Kannattaa hyödyntää myös ns. asiointitoimistoja, jotka auttavat kun/jos omat taidot eivät riitä.

Niin ja NIE:t lapsillekin siis...minulle se oli yllätys (niin monta asiaa ettei kaikkea huomannut ajatella =D).

Olikohan nyt kaikki enshätään tässä... :)