OKT vs rivari
Onko okt-asuminen samanlaista 'tiivistä' yhteiseloa naapuruston kanssa kuin rivitalossa?
Talkoot yms?
Pitääkö mun erakon muuttaa kerrostaloon :-)?
Kommentit (8)
Okt idea on oma tontti ja rauha. Miks naapurit siihen pitää sotkea? Aloittaja ei ihan kärryillä.
muutaman metrin välein. Ei EDES KUNNON OMAA PIHAA.
kannattaa muuttaa taajamaan ulkopuolelle, on pihaa ja omaa rauhaa. vaikka alasti saunan jälkeen kekkaloida pihalla
osa jotain asunto-osakeyhtiötä vaiko ihan ikioma itsenäinen talonsa. Ensiksi mainitussa tapauksessa elo tuskin eroaa rivariasumisesta mitenkään, jälkimmäisessä tapauksessa ei ainakaan juridisesti ole mitään sidoksia kehenkään. Nykyisten tonttien koot huomioiden tosin muunlaisia sidoksia vähän väkisinkin. :)
kun kattoo mistä talonsa ostaa. Minäkään en välitä naapureista. Ostettiin siis vanhempi talo jossa tonttia on yli 2000 neliötä, rajanaapureita vain yksi ainoa kappale eikä olla kolmeen vuoteen heihinkään vielä törmätty, kun välissä korkea pensasaita ja käynti eri kadulta.... Ja taajamassa asutaan, 2 km keskustaan.
Me tervehdimme naapureita, mutta muuten ei juurikaan olla tekemisissä. Yksiäkään grillijuhlia ei olla juhlittu, eikä juhlitakaan yhdessä. Enemmän kerrostalossa törmää naapureihin kuin omakotitalossa. Meillä n. 1.600 neliön tontti suht tiiviisti asutetulla alueella.
ettei edes tunneta naapureita
kyllä todellakin saadaan olla rauhassa!
ok taajaman ulkopuolelta. Meillä on keskustaan reilu kilsa, ei olla ihan taajamassa. Ei todellakaan ole mitään talkoita, haloo! Eihän siellä ole mitään yhteistä pihaa, vaan jokaisella omansa :D
Miksi sun olisi pakko mennä jonkun toisen okt tekemään talkoita?