Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työskentely hoitovapaalla... Miten meneekään ...

Vierailija
18.08.2009 |

Onko jotain rajoituksia jos teen "keikkaa" muualla kuin vakituisella työnantajallani? Sivu- vai päätuloverokortille ? Kokemuksia ? Tarjolla olisi sunnuntaityötä...

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
18.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hoitolisään toki vaikuttaa, mutta ei itse hoitorahaan. Lasketa tuolle keikkatyölle oma verokortti.

Vierailija
2/6 |
18.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos olet esim. arkkitehti ja lähtisit tekemään sunnuntaikeikkaa jollekin muulle arkkitehtitoimistolle niin luultavasti kyseessä olisi kilpailu nykyistä työnantajaasi vastaan ja et voisi tehdä tuota keikkatyötä työsopimuksesi kilpailukieltopykälän vuoksi. Sama esim. konsultilla joka lähtisi tekemään konsultointikeikkaa johonkin muuhun yritykseen.



Mutta jos olet vaikkapa kaupan kassa ja lähtisit toiseen kauppaan kassaksi niin sitä ei pidetä kilpailuna. Tuskinpa kassalla edes olisi kilpailukieltopykälää työsopimuksessaan. Myös jos olet se arkkitehti ja lähtisit kaupan kassaksi niin se olisi ok.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
18.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli kaupan alan liitosta ja eipä onnistu noin vain. Jos menet eri työnantajalle töihin pitää vakituiselta kysyä lupa koska heiltä olet jäänyt lastasi hoitamaan. Miten voit mennä muualle töihin jos et omaa työtäsi voi kuitenkaan tehdä?

Vierailija
4/6 |
18.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole lakisääteisiä rajoituksia, mutta alasta riippuen työantajat voivat rajoittaa sivutyön tekemistä. Esim. jos olisin IT-konsulttina, niin en varmasti saisi lupaa tehdä samaa työtä sivutyönä kilpailijalle tai oman firman nimissä.

Mutta jos olisin hoitajana vanhainkodissa, niin luulisin että työantajalla ei ole mitään sitä vastaan että tekisin hoitoalan keikkaa myös hoitovapaalla.



Meidän firmassa on aika tiukat rajoitukset mitä saa tehdä sivutyönä mitä ei. Lähellekään samantyyppistä työtä ei saa tehdä.

Vierailija
5/6 |
18.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja keikkatyö eläinten hoidon parissa :)

Vierailija
6/6 |
18.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myös muista töistä pitää kertoa pomolle, yleensä siinä ei ole ongelmaa. Ja mieheni on kunnan virkamies, sen täytyy kanssa ilmoittaa / kysyä lupa pomoltaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi seitsemän