Kun opettajista puhutaan, niin mitä mieltä olette lastentarhanopettajista?
Minusta on käsittämätöntä, että yliopistossa opiskelleilla lastentarhanopettajilla/eskariopettajilla on työaika 38,15 min. viikossa ja lomat ihan normaalit eli neljä viikkoa kesällä ja yksi talvella. Ja palkka alle 2000e.
Varsinkin koulussa työskentelevien eskariopettajien osalta aika keljua, kun luokanopet lähtee kotiin heti tuntien päätyttyä, lto tekee "täyden" päivän ja vielä suunnittelee illalla kotona. Ja "opetustunteja" melkein tuplat luokanopettajaan verrattuna, palkka huonompi ja lomat surkeat.
Kommentit (13)
Eskarin lisäksi saattavat opettaa muutaman viikkotunnin musiikkia tai liikuntaa koululaisille. Loput työajasta varattu suunnitteluun. Ja kesän ainakin minun tuttavani (eskariopena koululla) oli lomalla, palkkauksesta en ole ihan varma.
Ja jos on useamman vuoden työkokemus, niin aika helpolla jo pääsee. Opettajanoppaat on loistavia nykyisin, vähäisellä suunnittelulla pärjää kyllä hyvin. Kokemusta on ko. työstä.
mutta pienemmillä paikkakunnilla sosiaali- ja terveystoimen alaisena, jolloin työaika ei todellakaan ole 4h/päivä.
Joillakin avustajilla, joilla on ryhmänohjaajan tehtäviä, voi olla 38.5h ja palkka on avustajan palkka, mutta eskari opet kyllä ovat töissä pakosta vain sen, mitä oppilaatkin, eli 19h , tosin yleensä tuntimäärää nostetaan 24 tuntiin esim. 1lk tunneilla :O)
luokanopettajilla ei. Lisäksi nykyään, kun avustajat ovat harvassa, luokanopettajat työskentelevät yksin esikouluryhmiä isompien luokkien kanssa, mutta lastentarhanopettaja jakaa aina kasvatusvastuun toisen aikuisen kanssa. Opetusvastuu on tietenkin lastentarhanopettajalla.
Ja sekin on valintakysymys. Voisihan lastentarhanopettaja melko kivuttomasti opiskella luokanopettajaksi.
Joillakin avustajilla, joilla on ryhmänohjaajan tehtäviä, voi olla 38.5h ja palkka on avustajan palkka,
Vastuu, ja näin ollen korkeampi palkka, on aina opettajalla/ltolla.
luokanopettajat lukujärjestyksiensä ulkopuolella.
olen lähdössä parin viikon päästä opiskelemaan lto:ksi. ehkä sittenkin olis pitänyt valita lo. hmm...
ei sillä päästä lähellekään luokanopen 24 opetustuntimäärää. Vanhempien tapaamiset pitäisi hoitaa noiden kolmen tunnin aikana, joten suunnittelu jää silloin kyllä omalle ajalle. Tosin eihän niitä tapaamisia ole kovin usein.
Joku kirjoitti vastuun jakautumisesta toisen aikuisen kanssa. Koulun eskariryhmässä lto on kyllä ihan yksin monesti ja saa vielä tuntea olonsa hyvin yksinäiseksi kouluyhteisössä, lton työtä ei arvosteta kovinkaan paljon. Tietysti poikkeuksiakin onneksi löytyy.
lastentarhanopettajia ja lastenhoitajia valtavasti. He tekevät hienoa työtä lastemme kanssa ja tarjoavat heille turvallisen ympäristön kasvaa ja kehittyä kodin ulkopuolella. Esikoinen lähti koulutielle, ja joka kerta olen porannut kiitollisuudesta ja haikeudesta, kun lapsemme ovat vaihtaneet ryhmää ja nyt päättänyt päiväkotinsa. Lapsemme puhuvat pelkkää hyvää hoitohenkilöistään ja ymmärrän sen täysin. Olen itsekin tyytyväinen.
Ilman ammattitaitoista ja motivoitunutta henkilökuntaa tilanne voisi olla toinen, mutta jokainen heistä on ammattilainen ja osaa työnsä. Osaltaan tyytyväisyyttä selittää varmasti sekin, että lapsemme ovat yhteistyökykyisä, eikä heidän kanssaan ole ollut häiriöitä. Olemme saaneet aina työkennellä positiivisessa hengessä henkilökunnan kanssa. Ymmärrän toki myös toisenlaiset kokemukset, koska päivähoitohenkilökunta suuressa yhteisössä voi kokea yksittäisen lapsen ihan erilaisena kuin lapsen kotiväki kotiympäristössä. Koti- ja hoitoväki näkevät ja kokevat lapsista ihan eri puolen.
t. luokanopettaja
kuin tämä yksi joka kertoo päiväkotien henkilökunnan inhoavan virikelapsia, niin silloin niiden palkka on aivan sopiva. Ei tuollaisille lehmille tarvitsekaan maksaa yhtään enempää, jotka käyttävät aikansa vanhempien asioista juoruamiseen sen sijaan, että tekisivät TÖITÄ!
Eli tämäkin lto on niin yksinkertainen, ettei tajua sahaavansa omaa oksaansa. Mun arvostus niihin on ainakin täysin nolla, perustuen myös kokemuksiin lapseni pk:sta, jossa on juuri yllä olevan kaltaisia ämmiä.
muutaman tuntemasi lto:n perusteella? Varsinkin kun täällä virikehoidosta kirjoittanut ei välttämättä edes ole lto.
Kyllä opettajatkin tekevät täyttä päivää. Täytyyhän tunnit suunnitella, kokeet korjata yms.