Työhaastattelu jännittää
Olen käynyt useammassa haastattelussa ja huomenna olisi taas uusi edessä. Haen asiantuntijatyöhön ja hakemukseni ovat hyviä, pääsen siis helposti haastatteluihin. Olen myös pätevä ja työkokemustakin on jo jonkin verran.
MUTTA menen ihan lukkoon haastattelutilanteessa. Sanat ja asiat katoavat päästäni, takeltelelen tai olen jotenkin muuten omituinen, en ollenkaan luonnollinen oma itseni. Mistä saisin itsevarmuutta?
Tsemppaisiko joku kiltti minua huomiseen..? Selviytymisvinkitkin olisivat tervetulleita. Miten "myyn" itseni työnantajalle? Huominen paikka olisi sellainen, jonka todella haluaisin.
Kommentit (9)
joissa oon haastatteluissa osannut olla rento ja vastata niihin peruskysymyksiin hyvin. Kannattaa myös tutustua mahdollisimman hyvin kyseiseen yritykseen ja miettiä valmiiksi muutama kysymys työstä. Tsemppiä! (Mä oon myös asiantuntijatehtävissä.)
jos oikeasti on kiinnostunut tehtävästä. Toiset vaan peittävät sen paremmin ja toisilla taas naama punottaa ja ääni värisee. Et siis ole ainoa. Rutiini haastatteluihin auttaa myös tuohon jännittämiseen.
joten enpä osaa auttaa..
ja kyse on myöskin asiantuntijatehtävistä
joten saa pistää mullekin vinkkiä!
tsemppiä ap!!
Tohon ei oikeasti auta muuta kuin se, että onnistuu jostain saamaan sen ekan työpaikan. Mä hain ekaa työpaikkaa 8kk ja silloin ei ollut lama vaan töitä oli paljon tarjolla. Kun työkokemusta oli kertynyt 2-vuotta vaihdoin työpaikkaa ja sain melkeen ekan työn jota hain. Nyt etsin äitiysloman jälkeen töitä ja sain taas ekan työn jota hain. Ja mulla on myös akateeminen koulutus, kaksi yliopistotutkintoa. Eka työ oli järjestössä ja siihen ei olisi välttämättä tarvittu ylempää korkeakoulututkintoa. Nyt oon Valtiolla asiantuntijatehtävissä. Tsemppiä työnhakuun! Tiedän miten turhauttavaa se ekan paikan etsiminen on.
-yleisvaikutelma: saat jännittää. Koita kuitenkin ottaa samalla huomioon haastattelijat. Keskity kuuntelemaan, mitä kysytään. Positiivinen vire on tärkeää!
-osoita motivaatiosi tehtävää kohtaa.
-kerro, miten osaamisesi on hyödyksi juuri tässä tehtävässä
-kuuntele.
oon vähän miettiny että pitäskö hakea alempitasosia töitä, pääsisköhän silleen "talon sisällä" etenemään sitten?
vai kattooko ne että tuo ei tässä tehtävässä pysy? mitä mieltä olet?/olette?
oon vähän miettiny että pitäskö hakea alempitasosia töitä, pääsisköhän silleen "talon sisällä" etenemään sitten?
vai kattooko ne että tuo ei tässä tehtävässä pysy? mitä mieltä olet?/olette?
Valmistun pian maisteriksi, ja olen alkanut hakea koulutustani vastaava työtä. Mikäli tilanne näyttää nihkeältä usean kuukauden jälkeen, aion laajentaa työhakua siten, että haen myös tehtäviä, joihin vaaditaan vain alempi korkeakoulututkinto/amk-tutkinto
Oon numero 6. Mun mielestä kannattaa hakea myös sellaisia töitä, joihin riittää alempi korkeakoulututkinto, jos oman alan töitä ei saa. Ainakin mä oon sitä kautta edennyt niihin nykyisiin tehtäviin. Ihan assarihommaa ei ainakaan valtion virastoissa ehkä kannata hakea. Niihin paremminkin valitaan joku tradenomi tms. Toki työhaastattelussa kannattaa miettiä, miten vakuuttaa haastattelijat siitä, ettei ole heti vaihtamassa muihin hommiin.
kannattaa miettiä napakat vastaukset niihin peruskysymyksiin (miksi haet tätä paikkaa, vahvuutesi, miten kehittäisit alaa/yritystä/..., onko jotain kysyttävää meiltä, ja näitä), sit kannattaa ottaa selvää paikasta ja väläytellä niitä tietoja sopivissa väleissä. Sit voit vähän koittaa relata ja päästä sen tilanteen päälle, eli et yritä myydä itseäsi epätoivoisesti vaan kerrot, mitä osaat jne. ihan vaan rennosti. Ne tarvii sut -ajatus voi auttaa. Voi myös koittaa laittaa pieni hurmausvaihde päälle, eli hymy ja "kiva tyyppi" -look. Sehän on myös sosiaalinen tilanne, eikä pelkkä tentti. Ja ainahan sitä tuntuu, että oli ihan sekava, vaikka luultavasti on ihan jees. Että relaa.