Mielipiteitä missi-Essin Marimekko-kansallispuvusta
Kommentit (9)
Muillakin on fantasiapukuja käsittääkseni. Uskon, että tuo vetoaa yleisöön enemmän kuin jokin oikea kansallispuku. Näyttää myös hyvältä Essin päällä.
on suomalaiselle tosi kuluneet jutut, mutta muualla maailmassa näyttänevät varsin raikkailta. Juuri luin ruotsalaista sisustuslehteä, jossa oli klippanin päälinen punaista unikkoa, ja kehuttiin kovasti.. Ja project runwayn hotellihuoneen sisustus oli jonain vuonna kanssa punaisella unikkokankaalla sisustettu osin.
Itte en jaksais sitä yhtään, kun sitä on suomessa niin samperin kaikkialla: verhot, vessaharjat, telkkarit, kännykät, maksukortit, kukkaruukut, lakanat... Mutta voin uskoa sen näyttävän jonkun muun silmissä kivalta ja raikkaalta.
tosin päähine olisi voinut olla erilainen. Mä ymmärrän päähineen siinä vaiheessa jos sillä on tarkoitus aurinkoisella säällä pitää osa seuruueesta varjossa... :p
Tää belgialaisen kansallispuku laittoi nauramaan. Se on ihan selkeä porton asu 1800-luvun villistä lännestä :D
http://static.iltalehti.fi/kuvagalleria/img/yleinen/12003.jpg
toi suurikuvioinen kangas ei toimi tolla tavalla hellemekoksi leikattuna. Silmissä vilisee.
niihin iänikuisiin Lumikuningatarpukuihin.
Perhana, meidän keittiönverhot seiskytluvulta. Yäks. En ole koskaan pitänyt unikosta tai Marimekosta yleensäkään.
Todella kaunis mekon malli, vaikka kuosista en tykkääkään. Ihastuin malliin niin, että haluan ehdottomasti ommella itsellenikin samanlaisen, mutta jostain fiksusta kankaasta.
Ja sopivasti suomalaisen näköinen mielestäni. :)