Merkonomista tradenomiksi -kannattaako?
arvostako liike-elämä korkeampaa amk tutkintoa enempi kuin vanhaa opistotasoista? Kannattaako lähteä opiskelemaan, haluja on!
Kommentit (11)
onko merkonomeille sitten enempi?
ap
työtehtävissä nyt olet? millaista oli opiskelu?
Liikaa tradenomeja, eikä oman alan töitä löydy.
arvostako liike-elämä korkeampaa amk tutkintoa enempi kuin vanhaa opistotasoista? Kannattaako lähteä opiskelemaan, haluja on!
Olen jo lähes nelikymppinene eikä töitä ole vielä löytynyt. Opiskelu kannattaa, ja lähde ihmeessä opiskelemaan. Mutta kannataisi vielä miettiä mitä - tredenomeja on liikaa eikä se oikein ole mikään "ammatti" Jos rahkeet riittää lue sosiaalipuolta, sairaanhoitopuolta, rakennus jne...mistä saat oikean AMMATIN
tuttu valmistui tradenomiksi. Fiksu tyttö, hyvät työharjoittelut mm. Suomen pankissa. No, nyt sisustusliikkeess osa-aikaisena myyjänä.
Eli tämän esimerkin perusteella ei. Samaan duuniin pääset merkonominakin.
tuttu valmistui tradenomiksi. Fiksu tyttö, hyvät työharjoittelut mm. Suomen pankissa. No, nyt sisustusliikkeess osa-aikaisena myyjänä. Eli tämän esimerkin perusteella ei. Samaan duuniin pääset merkonominakin.
valmistuin aikuispuolelta tradenomiksi ja päädyin esimiestehtäviin finanssialalle. Palkkaan ja työhön olen todella tyytyväinen. Enkä olisi edes uskonut saavani tällaista paikkaa. Ilman tradenomin tutkintoa se ei olisi onnistunut!
Varmasti silloin on hyötyä, jos on alalla jo töissä tai on hyvää työkokemusta. Silloin lisäkouluttautuminen yleensä palkitaan hyvin. Niinku ymmärtääkseni #11 tapauksessa on käynyt. Eli avaa oven firmassa ylempään asemaan siirtymiseen. Sen sijaan ilman työkokemusta suoraan merkonomin penkiltä en neuvois varmaan jatkamaan työtehtävien tai palkan takia. Opiskelun itsensä takia toki!
Kunhan se vielä tulis ihan sille omalle alalle.
Se ei vaikuta työnkuvaan ja tuskin palkkaankaan, mutta opiskelu itsessään oli tosi kivaa vanhoilla päivillä. Ja tosiaan merkonomi ja tradenomi eroaa toisistaan kuin yö päivästä.
t: 5
koskaan pahasta ole, varsinkin jos intoa ja halua on! Eli go for it!