Voiko jotain mielialalääkkeitä käyttää turvallisesti raskausaikana?
Olen 9. viikolla ja kärsinyt koko alkuraskauden ahdistus- ja masennusoireista, jotka eivät tunnu helpottavan. Ongelma alkoi pikku hiljaa jo ennen raskautta, mutta nyt se on pahentunut.
En ole vielä käynyt lääkärissä tämän takia. Ajattelin ottaa asian puheeksi neuvolassa parin viikon päästä.
Jotain apua tähän haluaisin, mutta mitä? Voiko jotain lääkkeitä syödä turvallisesti? Jos ei, niin mitä muita tehokkaita vaihtoehtoja on avuksi tähän?
Jotain apua minun täytyy kuitenkin saada, mieli on aina maassa ja sydäntä kuristaa ahdistus ja huoli, itkettää eikä ole voimia tai motivaatiota.
Kommentit (17)
eli aikas moni mielialalääke on turvallinen käyttää raskausaikana....ei tuota cipralexia enää pidä lopettaa ennen synnytystä. Ystävälläni oli juuri tuo lääkitys ja lopettia vähän liian yhtäkkiä ja tuli ihan kauheet sivuvaikutukset ja myöhemmin lääkäri oli sanonut,ettei sitä olis välttämättä tarvinut edes lopettaa....
Sanokoot muut mitä haluaa, mutten todellakaan uskalla käyttää raskaana.
itse käytin ja ennen synnytystä lopetin pikkuhijaa hyvissä ajoin ettei vauvalle tule synnyttyään vieroitusoireta. sitten aloitin uudestaan jonkin aikaa synnytyksen jälkeen
olen syönyt minäkin ja syön edelleen. Lopetan sen pikkuhiljaa alenevalla annoksella noin kuukausi ennen laskettua aikaa kuten tein viimeksikin ja sitten aloitan synnytyksen jälkeen uudelleen.
Todellinen ahdistus on sikiölle myös melkoinen haitta! Ja sitä voidaan hoitaa. Suosittelen myös terapiaa, jos vain mahdollista.
paitsi lopetin 2vk ennen suunniteltua synnytystä. Aloitin heti synnytyksen jälkeen uudestaan ja saan imettää. Toinen raskaus myös samalla lääkityksellä.
käytin raskausaikana, koska lääkärien mukaan on turvallista käyttää, ja vähensin annoksen pieneksi ennen synnytystä, ettei tulisi vauvalle vieroitusoireita. Silti mahdollisesti jotain vieroitusoireita tuli (hengitysvaikeuksia ym.), muttei ole varma, johtuiko ne lääkkeestä vai jostain muusta.
lähes koko raskausajan, lopetin noin kuukautta ennen laskettua aikaa, jottei vauvalle tulisi vieroitusoireita. Ihan terve vauva syntyi :-) Ystäväni syö Lamictalia ja odottaa kaksosia. Toki imettää ei voi noita lääkkeitä syödessä.
ei ole mitään muuta vaihtoehtoa pelastaa lastasi kurjalta elämältä.
jos tuossa vaiheessa ahdistaa jo,niin tee tosiaan abortti.
se on kaikille osapuolille eduksi.
Parempi että äiti pysyy terveenä ja syö lääkkeitä. Moneen muuhunkin sairauteen täytyy käyttää lääkkeitä raskauden aikana.
samaa käytin ennen raskautta. mielialalääkkeitä (ei kaikkia) saa käyttää turvallisesti yleensä raskausviikon 13 jälkeen.
Täytyy jutella lääkärin kanssa. Tietenkin toivoisin pärjääväni ilman lääkkeitä, mutta ei siitäkään mitä tule, jos koko elämä on ahdistavassa sumussa kulkemista.
Onneksi ainakin tällä hetkellä mieliala vaihtelee jonkin verran. Joka hetki ei ahdista yhtä paljon.
ap
Terveiden lapsia maailmassa riittää!!!
ei ihminen omia sairauksia valitse,jos et tiennyt........... ja nämä lääkkeet on todellakin laajasti tutkittu ettei vaikuta sikiöön!
Ei ole vielä tietoa, miten vaikuuttaa pidemmän päälle. Älä käytä!
kun nykyajan lapsilla on kaikkia neurologisia ja hermostollisia sairauksia,lisäksi adhd....ym...hörhötaudit, kun odottavat äidit vetävät päät täytett kaikkia mömmöjä,kun ovat niin "masentuneita".
paskanmarjat teidän kanssa.
Lääkkeitä käytetään silloin kun niitä tarvitaan. Oli sairaus sitten masennus tai diabetes. Enemmän olen huolissani raskaana olevien alkoholinkäytöstä.
mulla käytössä ja juuri tuon ahdistuksen takia. se pitää mielellään lopettaa ennen synnytystä mutta muuten voi turvallisesti käyttää.