Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voi kun ilostuisin jos saisin vähän leipomisvinkkiä...

Vierailija
05.08.2009 |

Eli lastenkutsut on työn alla, ja mietin että voisin leipoa pikkuleipiä, joissa pääpaino olisi koristelulla. Nyt kyselisin taikinaohjetta. Eli joku sellainen kaulittava taikina, josta voisi piaprimuotilla ottaa hauskoja kuvioita, paistaa ja koristella. Joulupipareita en viitsi tehdä, mutta mikä voisi olla vähän vastaava simppeli taikina? S-piparitaikina esim. nousee niin paljon uunissa, toivoisin lopputuloksesta sellaista litteää, kuten joulupipareissa.



Kiitos jos jollakulla olisi tietoa...

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
05.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosi helppoa ja hyvää!



Laitoin päälle sinisellä elintavikevärillä ja sitruunamehulla maustettua värjättyä sokerikuorrutetta ja valkoisia sokerihelmikoristeita.

Vierailija
2/2 |
05.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä oon tehnyt lasten kanssa joskus pipareita siitä valmiista (kaura?)murotaikinasta kun ei ole joulupiparit enää maistuneet mutta lapset tykkää tehdä. Niistä tuli kivoja ja ihan hyviä! Ja helpostihan murotaikinan itsekin tekee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän seitsemän