Vaipoista pois..
Onkohan tuo meidän kohta 2,5 vuotias tyttö vielä valmis jättämään vaipat pois kun pissaa tuntuu lirisevän (välillä pottaan, välillä housuun) joka välissä? Siis monta kertaa tunnissa tulee pissaa?
Nyt muutaman päivän ollaan oltu ilman vaippaa hereillä olo-aika ja alkaa jo jatkuva lattioiden pyyhkiminen kyllästyttää!!
Vai onkohan saanut pissatulehduksen uima-altaassa lilluessaan vai mitä pitäis ajatella...
Onko muilla kokemuksia tälläisestä?
Kommentit (7)
ja nyt kohta 2 kk ilman vaippoja, myös yökuiva. Käy itse pöntöllä tarpeillaan, kun on tarvis, vahinkoja ei ole tullut kuin noin 2 kertaa kuussa ja nekin päiväaikaan ja yleensä oma moka, kun on oltu esim. liian pitkään ulkona ja ei ole päässyt pissalle. Pari lasta kuivaksi opettaneena olen havainnut, että lapsien välillä on HUIMASTI eroja ja toisekseen lapsilla on herkkyyskausia jolloin kuivaksi opettelu vaan sujuu jotenkin luonnostaan. Yhden lapsen kanssa saattaa vieläkin tulla pikkuliraus housuun silloin tällöin ja ikää on 6 v ja taas tämä 2 vuotias oppi kerralla kuivaksi. Jos tuntuu, että ei onnistu vielä niin pida pieni tauko ja kokeile uudestaan. Meillä ainakin tämä 2-v itse ymmärtää ja selittää, että on kiva, kun ei tule pissa tai kakka housuun eli asiaan kannattaa myös verbaalisesti lapselle selittää, tuon ikäinen kyllä jo ymmärtää.
ja lattioiden luuttuamista on kuivaksiopetteluhuosut eli ne on pikkuhousut, jossa on kosteussulku. Lapsi huomaa, että vahinko tuli ja tuntuu ikävältä, mutta kosteussuoja pidättää pissaa edes hetken aikaa niin kaikki ei ole vaatteilla tai lattioilla.
ehkä toiset lapset ei ole koskaan sellaisia, mutta toiset on, ja jos se pissaaminen ei edes lasta häiritse, niin ei ole vielä oikea aika- pahimmassa tapauksessa vanhempien stressaamisella saa vaan aikaan pottakammon jne.
Meilläkin esikoinen oli tyyliin kesäkuussa just tollasta liruttelua, 10-15 minuutin välein, pantiin vaipat takasin, elokuussa kokeiltiin uudestaan ja se oli muutaman päivän homma ja silloinkin vain muutamat vahingot housuun- selvästi joku fyysinen (huom!) kypsyminen tapahtui siinä parissa kuukaudessa
tunnistamaan sen pissahädän. luulitko tosiaan että muutamassa päivässä oppii kuivaksi? se on n. puolen vuoden projekti
läheskään.. siis päiväkuivaksi kun oppi. yökuivaksi oppiminen onkin sitte erijuttu. mut aika nopeesti päivällä oppi tajuamaan milloin se pissa tai kakka tulee ja meni vessaan. Toki aika pitkään oli semmosta et jossain kylässä piti vielä muistutella että käy välillä vessassa.
sitten kun aika on oikea. Se on naps vaan kun se tapahtuu jos vain malttaa odottaa että lapsi on valmis. AP:n tapauksessa ei kuulosta siltä.
käy n. 90 minuutin välein pissalla. Eli ei kuulosta normaalilta tuo, että pissaa tulee koko ajan.