=== PIKKU KAKKOSTEN vko 32 (3.8.-9.8.) ===
Kommentit (5)
Hei RokkiMami ja muut pikkukakkosta odottavat! Myötätuntohalit RokkiMamille isäsi johdosta. Varmasti raskasta teille kaikille, mutta toivotaan toipumista kuitenkin. Itselläni laskettu aika tuli ja meni... 2.8. se oli ja nyt on kaksi päivää mennyt sen yli. Mä kun olin niin vakuuttunut, että vauva syntyy jo heinäkuun puolella, mutta hänpä päättää olla elokuun lapsi. Aika vaikeaa on nyt keksiä mitään järjellistä tekemistä, kun ajatukset on oman kehon tulkitsemisessa. Jokaisen supistuksen toivoisi olevan sellainen kipeä, että siitä voisi alkaa katsoa kelloa. Mutta ne on edelleen samanlaisia vatsan kovettumisia kuin mitä ovat olleet jo maaliskuusta lähtien. Ei ne mitään synnytystä vielä käynnistä. :( Ollaan oltu koko kesä tiiviisti mökillä, saaressa. Nyt ei enää olla viikkoon viitsitty yöpyä. Olin jo viime viikolla tosi varma, että synnärille lähtö on minä hetkenä hyvänsä. Noh, kai luonto tietää parhaiten, koska syntymän aika on, pakko luottaa siihen.
Ritu rv 40+2
Missäs kaikki odottajat ovat??
RokkiMamille halit isän johdosta.
Flunssa on hellittänyt onneksi.
Laatikot ovat vielä vähän vaiheessa, mutta hyvällä mallilla :)
Käväsin neuvolassa maanantaina ja joku sijainen siellä oli. Kaikki oli muuten ok, mutta sydänääniä kuunellessa neuvolan täti oli varma rytmihäiriöistä vauvalla.. Ei auttanut vaikka sanoin että hikka tunnostaisi kaverilla olevan, noh minä kiltisti neuvolasta synnärille menin käyrille, eihän siellä sitten mitään häikkää ollut. Hyvähän se vain on käydä varmistamassa tuollaiset.
Ihanaa päästä pian muuttamaan ja saapi taas laitella kaiken uusiksi, olen saanut nyt jostain jonkin ihme energia pistoksen..täytyy silti rauhallisesti ottaa :)
-Lallie ja rv 33+2
Rokkimamille heti alkuun iso halaus ja paljon jaksamista, voi kun asiat voisivat vielä kääntyä paremmin päin.
Täällä tämä yksi uusi plussa ainakin on - kukas oli toinen? Kaisa? Mä kirjoittelen nyt yhtaikaa moneen pinoon sekä odotus- että kuumepuolelle ja alan olla itsekin ihan sekaisin, mitä olen mihinkin kirjoittanut ja ketä missäkin on...
No, jos tämä tästä tasoittuisi kun uskallan vakiintua tälle odotuspuolelle. Viimeksi kun en ehtinyt kuin käväisemään kun jo km tuli. LA olisi ollut 3.8....
Nyt tuntuu erilaiselta kuin viimeksi, on oireita: väsyttää, kuvottaa, rinnat on kipeet, maha on turvonnut, alavatsaa vihloo. Niin eikä ole menkkoja :-D
LA olisi nyt 10.4. tai 12.4. riippuu vähän miten lasketaan. Mulla on lyhyt kierto ja varhainen ovis, joten ei mene ihan laskurin mukaan. Kierto jostakin syystä muuttui keskenmenon jälkeen, lyheni parilla kolmella päivällä ja vakiintui 26 päivään.
Meen ultraan perjantaina, vaikka on vasta rv 4+6 silloin, varmistamaan, että alkio on kiinnittynyt oikeaan paikkaan. Jos ei ole, sitten täytyy keskeyttää heti, mulla on vain se yksi munanjohdin enää. Olis ollut kiva mennä vaikka rv 7, kun silloin jo jotakin näkisi, mutta kohdunulkoisen poissulkemiseksi se on liian myöhäistä, ne yleensä poksahtavat viimeistään rv 6 jos ovat munanjohtimeen majoittuneet. Kai se tila silloin vain loppuu.
No, nyt lopettelen tämän alkuraskauden epävarmuus- ja muun höpinän, teillä muilla onkin hiukan enempi noita viikkoja.
Toivottavasti Ritu pääset pian synnyttämään!
t
Sinisini rv 4+4
Uusi plussaaja tässä, mutta vielä epävarmana olen ja siksi kirjoitellut lähinnä yhteen pinoon.. Huhtikuinen km kummittelee vielä niin voimakkaana takaraivossa.. Kirjoittelin kuumeissa kolmeen pinoon ja täällä o-puolellakin olen nyt ilmoittautunut kolmeen pinoon eli turinoita riittänee ;D pikkuhiljaa..
Mulla esikoinen menee jo kouluun, jännäää!
Onnea teille, kun olette jo noin pitkällä - ihanaa ja meille alussa oleville tarrasukkia paljon matkaan ja rutkasti onnea myös =)
fantasy rv6+2 = melkein jo 6+3 ;D
Mihin te kaikki pikkukakkoset olette kadonneet?? HUHUU!!! Kuumeilupuolella 2 uutta plussaa, toivottavasti saamme heidätkin tänne pinoon :)
Mitenkäs Lallien flunssa, oletko siitä jo päässyt eroon? Onko muuttolaatikot pakattuna?
Omassa navassa on tapahtunut joku pieni kasvupyrähdys, tuntuu että muutamassa päivässä masu on venynyt entisestään. Muuten vointi on ihan ok, kun vain saisi nukuttua näillä helteillä. Mut en valita, ihana kun aurinko paistaa ja on lämmintä.
Mun isälle sattui ikävä onnettomuus vajaat 2 vkoa sitten ja makaa tällä hetkellä tiedottomassa tilassa ja keuhkokuumeessa, heikolta näyttää. Hyvin tod.näköistä että tämä pikkukakkonen ei ehdi paappaa enään näkemään :( Tuosta isän tilanteesta johtuen mulla on ollu supistuksia aika paljon ja kävinkin synnärillä näytillä vkl kun rupesi niin vaivaamaan että eihän vain ole paikat alkaneet aukeamaan tms. Mutta onneksi huolehdin turhaan, kaikki hienosti vauvalla ja paikat kiinni :) Saimpa samalla reissulla tietää kumpiko on tulossa ;)
Kotona meinaa seinät kaatua päälle ja pakko päästä pois pariksi päiväksi jos isän tila pysyy samanlaisena kuin nyt on, tehdään vkl retki Hesaan Lintsille ja Korkeasaareen ja paluumatkalla pysähdytään Ideaparkkiin "isoon lelukauppaan" (jota esikoinen odottaa kuin kuuta nousevaa =D).
TULKAA NYT IHMEESSÄ TURISEMAAN !!!!
RokkiMami rv24 tasan