Mitä ajattelet minusta? Olen 35-vuotias ja odotan vauvaa.
Ennestään on 15v, 11v ja 2v lapset (kaikki samalle isälle).
Kommentit (19)
Kaksi ekaa liian nuorena ja kaksi viimeistä (vai ovatko edes viimeisiä, huh huh) liian vanhana!
Onnea ap, IHANA asia!
Vai ikäkö sinua mietityttää? Itse olen 38-vuotias, odotan neljättä yhteistä lastamme (lapset 8, 6 ja 4)
Paljon onnea sinulle, iloitaan lapsistamme!
Sain itse esikoisen 38 v iässä
----------------
Ps.
kiva kun teet kaverin 2 vuotiaallesi AP
Olen 35-vuotias ja odotan vauvaa. Ennestään on 15v, 11v ja 2v lapset (kaikki samalle isälle).
taidat
a) olla emotyyppiä ja pitää lapsista
b) haet elämääsi sisältöä lasten kautta
c) kaipaan työstä vähän vapaata.
Riippuu sinusta itsestäsi, minkä näistä vaihtoehdoista ajattelen.
Minäkin sain esikoiseni ( kaksoset) 35-vuotiaana:) Hyvä ikä tulla/olla äiti:)
Täällä 35-v jolla 3 v lapsi ja 2 vuotta tuloksetonta pikkukakkosen yritystä hoitoineen takana.
Ajattelen, että olet halunnut tehdä lapset kahdessa erässä. Kaikilla on lähes ikäisensä seura kotona.
Olen haaveillut siitä jo 20 vuotta ja haaveeksi jääkin. Olen 35v, ei lapsia, ei edes sitä isää lapsille.
Tuskallista on luopua suurimmasta haaveestaan.
Olet onnekas, niin ajattelen. Sinulla on paljon rakkaita lähelläsi.
Odotin silloin 35-vuotiaana neljättä lasta, joka syntyi, kun olin 36. Siitä kuuden vuoden päästä sain vielä viidennen. Ja kaikki on samalle isälle.
9 ja 8 vuotiaat.
jos meille vielä tulee lapsia on kyse vahingosta, joskin iloisesta sellaisesta tai siten jompi kumpi on tulevan avioeron jälkeen lähtenyt toiselle kierrokselle.
Toivomme, että elämässä on muutakin kuin lasten tekeminen ja hyysääminen. Haluamme myös 15 vuoden kuluttua elää itsellemme ja päästä nauttimaan toisistamme ja rauhallisista lomista kahdestaan hyvissä ajoin ennen eläkkeelle pääsyä.
Haluamme 15 vuoden päästä keskittyä lasten lapsille, ilman että sitä omaa jälkikasvua pyörii teinituskissaan samoissa neliöissä.
Haluamme antaa mahdollisimman paljon jälkikasvumme ja heidän perheidensä auttamiselle, ilman "omia murheita teinien kanssa".
En halua käyttää elämääni lasten hyysäämiselle, vaan haluan anta panokseni myös itselleni ja miksei jopa epäitsekäästi Suomen valtiolle. Minula on myös kunnianhimoa lasten kasvattamisen ulkopuolella.
Tässä siis kerroin ajatuksistani, sinä siis näiltä osin elät toisenlaisessa maailmassa.
Vanhana en sinua osaa ainakaan pitää. :) Oma äitini sai kuopuksensa 43-vuotiaana ja hänen esikoisensa oli silloin jo 24-vuotias. :)
Itse olen 30-vuotias ja odotan viidettä ja viimeistäni. Esikoiseni on 9-vuotias. Tämän vauvan jälkeen on jo muiden juttujen vuoro!
Onnea ja voimia raskauteesi, ap!
Mahtaa olla toisenlaista hoitaa tätä kakkossarjaa, kun on ikää ja kypsyyttä ja kokemusta siitä ekasta parista. Onnea kovasti! Niin ja ajattelisin myös että perheonni on tallella.
Mä oon saman ikänen ja ootellaan ekaa..
Sullahan on hienosti 15v lapsenvahtikin valmiiksi.. ;)
Kaksi ekaa liian nuorena ja kaksi viimeistä (vai ovatko edes viimeisiä, huh huh) liian vanhana!