Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Maitoa vieroksuva 2-v!

Vierailija
16.07.2009 |

Mitä ihmettä tekisin 2-vuotiaan poikani kanssa, kun ei millään tahdo juoda maitoa. Ei tosin vettä tai mehuakaan, en ymmärrä, miten voi pärjätä niin pienellä nestemäärällä. Ummetusta ei kuitenkaan ole.



Huolenani on kumminkin ennen kaikkea se maito, kun neuvolan mukaan pitäisi juoda puoli litraa päivässä. Jogurttia, juustoa ja jäätelöä menisi paremmin, muttei nuo nyt mitään terveysruokia ole kovasti syötynä! Mikään viili, piimä tai raejuusto ei ainakaan vielä ole mennyt.



Neuvoja oi tietävät! Pituudessa ja painossakin oli neuvolamittauksissa notkahdus, kasvaakohan ne luut yhtään... Jos ei muu auta, niin apteekkiin sitten vaan tabuja ostamaan, mutta mieluummin yrittäisin saada menemään oikeaa maitoa...

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
16.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sanottiin että jos jää maitotutteet alle 0,5 l päivässä, niin voi antaa puolikkaan kalkkitabletin eli 250mg lisänä.

Meillä myös 2v joka ei ole juonut maitoa ja huonosti menee muutkin. Ostan kidius-jogurttijuomia ja yritän syöttää rahkoja ja jogurttia välipaloina usein.

Vierailija
2/13 |
16.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sillä sipuli.



Juoko hän kaakaota? Käyttääkö maitoa murojen seassa?



Meillä juovat kaikki muut lapset maitoa, paitsi yksi (4v). Hän ei ole juonut maitoa sitten tuttipulloiän. Yritän antaa hänelle muita maitotuotteita. Maito menee murojen kanssa ja sekoitan sitä puuron joukkoon, mutta paljaaltaan ei juo. Pannaria teen hyvällä omalla tunnolla, koska siinä on paljon maitoa. Myös viilejä ja jugurtteja syötän tälle lapselle paljon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
16.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kokeilen nyt varmaan sitäkin. Olkoon se sitten hänen herkkunsa, jos niin on. Muroja ei syö. Pillillä saan joskus houkuteltua juomaan, mutta puhalteluksi menee helposti sekin homma. En tiedä, inhoaako sinänsä maitoa, kun ei vaan jotenkin käsitä, että ihmiset yleensä juo JOTAKIN. Puuroon sekoitan maitoa ja pienempänä sotkin kaikkiin soseisiin.



Tietääkö joku muuten, paljonko juustoa vastaa esim. maitolasillista kalsiumpitoisuudeltaan vai mitä ainetta siitä maidosta nyt haetaankaan?

Vierailija
4/13 |
16.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kauramaitoa ja soijamaitoa kylläkin. Kokeilehan niitä:) Ovat paljon ekologisempikin vaihtoehto

Vierailija
5/13 |
16.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kalsiumin riittävä saanti taitaa olla nykyisin ongelma monessa lapsiperheessä. Lapset eivät enää niin mielellään juo maitoa.



Leikki-ikäinen - kuuteen ikävuoteen saakka - tarvitsee 600 mg kalsiumia vuorokaudessa, ja sen saa esimerkiksi yhdestä lasillisesta (2 dl) maitoa, yhdestä desilitrasta jäätelöä, yhdestä jogurtista (200 g), ja yhdestä viipaleesta (10g) juustoa. Ja jos ei voi juoda maitoa, pitää tuo kalsium ottaa sitten vaikka pillerinä tai jauheena, joita saa apteekista tai juoda juomia, joihin sitä on lisätty.



Kalsiumin kaveriksi tarvitaan D-vitamiinia, jota 1 - 3 -vuotiaat suositellaan 10 ug/vrk ja 4 -6 -vuotiaat 5 ug/vrk. Hyviä D-vitamiinin lähteitä ovat kalat, esimerkiksi kuha ja siika sekä vitaminoidut ravintorasvat, lisäksi D-vitamiinia saa valoisaan vuodenaikaan auringonvalosta.

Vierailija
6/13 |
16.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Kuinka paljon leikki-ikäinen lapsi tarvitsee maitotuotteita eli kalsiumia joka päivä?"



Kalsiumin riittävä saanti taitaa olla nykyisin ongelma monessa lapsiperheessä. Lapset eivät enää niin mielellään juo maitoa. Leikki-ikäinen - kuuteen ikävuoteen saakka - tarvitsee 600 mg kalsiumia vuorokaudessa, ja sen saa esimerkiksi yhdestä lasillisesta (2 dl) maitoa, yhdestä desilitrasta jäätelöä, yhdestä jogurtista (200 g), ja yhdestä viipaleesta (10g) juustoa. Ja jos ei voi juoda maitoa, pitää tuo kalsium ottaa sitten vaikka pillerinä tai jauheena, joita saa apteekista tai juoda juomia, joihin sitä on lisätty. Kalsiumin kaveriksi tarvitaan D-vitamiinia, jota 1 - 3 -vuotiaat suositellaan 10 ug/vrk ja 4 -6 -vuotiaat 5 ug/vrk. Hyviä D-vitamiinin lähteitä ovat kalat, esimerkiksi kuha ja siika sekä vitaminoidut ravintorasvat, lisäksi D-vitamiinia saa valoisaan vuodenaikaan auringonvalosta.



Lähde: http://yle.fi/akuutti/laakariarkisto/kalsiumin_tarve.htm

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
16.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

me voitaisiin joskus päästä tuohon suositukseen. Ei se nyt niin pahalta käytännössä tunnukaan. Vaikka matkaa on siihenkin. Ja jos ei onnistu, niin apoteekkiin vaan, toivottavasti tabut eivät ole kauhean kalliita.

Vierailija
8/13 |
16.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poikkesimme vuosi sitten kylässä tuttavaperheessä, ja siellä oli samaa ongelmaa kuin ap:llä.. Ratkaisu oli löytynyt sellaisista pilleistä, joista liukenee maitoon oman maun mukaista jauhetta (olikohan mansikka, vanilja ja suklaa ainakin vaihtoehdot). Noita pillejä sai kuulemma ihan Prismasta ja Citymarketista mutta en nyt kuollaksenikaan muista tuotenimeä.. Jauhe on kuulemma suht terveellistä (vrt. kaakao tai jogurtti), ei tee maidosta mitään sokeripommia.



Eka ajatukseni pilleistä tuolloin oli, että ei ainakaan meille koskaan.. tulee meinaan maitolasilliselle ainakin tuplaten hintaa kun sen tuon pillin läpi kiskaisee. Ja jos kalsiumin puutteen voi korvata tableteillakin..



Mutta kukin tyylillään; tuli vaan nämä pillit mieleen kun ap:n viestin luin :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
16.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

maitoallergia vasta myöhemmällä iällä.

Vierailija
10/13 |
16.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että on vähän päänvaivaa aiheuttava homma, mutta kaikki ei vaan yksinkertaisesti tykkää maidosta. Minä en ole koskaan juonut maitoa mukista niin, että muistaisin sen, enkä ole ylipäätään suostunut enää yli 2v iässä juomaan maitoa. Jugurtteja, juustoa, jäätelöä jne, kaikkea missä maitoa on, olen kyllä syönyt, samoin juonut kaakaota, mutta maito paljaaltaan, ei kiitos.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
16.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan hyviä vinkkejä tuli. Taidan yrittää aika perinteisiä maitotuotteita kuitenkin. Juuston syöntiä kai voisi lisätä ainakin ilman, että kovin epäterveelliseksi menisi. Ja apteekkiin sitten vaan, jos ei muuten onnistu. Ehkä tuo heppu joskus oppii, että ihmisillä on tapana juodakin jotain :)



ap

Vierailija
12/13 |
16.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

on kaikilla kolmella lapsella loppunut maidon juonti kuin seinään pullosta luopumisen yhteydessä. Jogurttia ja jäätelöä menee sitten senkin edestä.



No esikoisen atooppinen ihottuma helpotti kummasti kun maito loppui. Sama keskimmäisellä, vaikkei ollut pahaa ihottumaa mutta kuivia ihottumaläikkiä. Kuopuksen mahavaivat taas katosivat. Lehmänmaitoa (vastikkeita,jogurttia) ei sietänyt 1,5-vuotiaaksi asti ollenkaan, alkoi armoton oksentelu.



Ja hyvin ovat hengissä pysyneet, kyllä sen puhtaan maidon voi korvata muilla tuotteilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
16.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole uskaltanut kokeilla, paljonko nesteitä menisi, jos antaisi tuon juoda niin paljon kuin haluaa. Juo yleensä ruoan kanssa jotain maitoa (lehmän, kaura, riisi tai soija).



Sen sijaan 5v ei ole tähän mennessä juonut mielellään mitään muuta maitoa kuin aikoinaan äidinmaitoa. Siis paljaaltaan; murojen kanssa sekä kaakaona maito kyllä menee. Nyt hän on alkanut juoda riisimaitoa ja yritän opettaa myös kauramaidolle (on ympäristöystävällisempää kuin riisi).



Kalsiumia saavat lisäksi mm. jogurteista, juustoista, rahkasta ja raejuustosta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi kuusi