Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lahtelaiset, huom! Millainen kohde tämä on?

Vierailija
08.07.2009 |

Nelihenkinen perheemme etsii kotia Lahden suunnalta. Millainen on tämä paikka asua?



http://www.soolo.fi/kohde.php?kohde=333227055&t=1247076850#



Kiitos jos joku osaa vastata!

Kommentit (21)

Vierailija
1/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kukaan Lahden alueelta?

Vierailija
2/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla olis riittävästi rahaa, niin heti tuonne muuttaisin! just muutama päivä sitten ilmoitusta katsoin. IHANA! oli ennen hyvin paljon toisenlainen, nyt olis mun ihanne.



jos sinne muutat, mut saa pyytää kylään ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

minustakin talo vaikuttaa ihanalta, mutta alueesta ei minulla ole tarkkaa tietoa.. ilmeisesti tämä on siinä Ankkurin tai Niemen alueen tuntumassa, kun keskustasta suunnataan Mukkulaa kohti. Onko paikka kovin levoton (liikennettä, kauppakeskuksia jne)? Meillä on kaksi alle 3-veetä ja haluaisimme muuttaa rauhalliselle, lapsiystävälliselle alueelle Lahdessa.



Asunto tulisi meille tavallaan kakkosasunnoksi.

Vierailija
4/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vastaan:



Mun mielikuva on, että tuo alue on ihan arvostettu ja rauhallinen. Tien päässähän on venesatama, jossa ollaan välillä käyty ihailemassa veneitä. Siksi muistan tuon talon. Hieno talo ja muistaakseni on suurehko piha ja kauniisti rinteessä.



Vierailija
5/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan ykkösasunnoksi, toisen asunnon rinnalle.. sori!



kiva kuulla, että talo on muidenkin mieleen! entäpä alue?



jos tuo ei ole lapsiystävällinen paikka, mikähän sitten voisi olla?

Vierailija
6/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

on upea talo! Kiva paikka, lähellä ranta ja satama, samaten ruokakauppa ja keskustaan lyhyt matka.



toinen lahtelainen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

lähdemme katsomaan tuota varmaankin lähitulevaisuudessa. säästit meiltä juuri paljon vaivaa!

Vierailija
8/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

toinen vaihtoehto olisi ihan ydinkeskusta.



onko lähellä esim. päiväkotia? terveysasemaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

lasten kanssa ydinkeskustaa, tuo on paljon parempi paikka! sitä en tiedä, minkä tk:n alueelle kuuluu, keskustan??



kun olet käynyt katsomassa, tulehan tänne kertomaan, mitä pidit, jooko?



#4

Vierailija
10/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähellä satamaa, jossa on kahvilaa, terassia jne. ja rantabulevardia, jossa kiva ulkoilla. Lähellä myös uimaranta ja leikkipuisto(ja). Kävelymatka keskustaan, ruokakauppa vieressä.



Miinuksena talon edessä oleva suht' vilkas katu ja edempänä hiivatehdas. ja Ankkurin kerrostaloalueesta voipi olla monta mieltä, mutta eiköhän se ihan rauhallista aluetta kuitenkin ole. Mutta ranta on lähellä palveluineen, ja se on minusta sitä ihaninta Lahtea. Ja Salppurin ulkoilualueetkin ihan juoksumatkan päässä, niitä itse kaipaan, kun muutimme vähän etemmäs.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika uniikki kotihan tuo olisi! Ja siksi huimasti yli Lahden yleisen hintatason.. mutta sillä ei ilmeisesti ole väliä :)



En ole itse asunut tuolla suunnalla kaupunkia, mutta jotain osaan ehkä mutu-tuntumalla sanoa. Ankkurin alueelle on noussut viime aikoina valtavasti uusia kerrostaloja. Mikään slummi se ei kuitenkaan liene, järvenranta-asunnot ovat keskimääräistä hinnakkaampia.. Alunperin tuolla suunnalla on ollut lähinnä teollisuuskiinteistöjä, ok-taloja ei taida juuri olla.



Palvelut ovat hyvin saatavissa, alueelle on noussut oma pieni ostari noiden uusien kerrostalojen myötä mutta keskustakaan ei ole kaukana. Julkinen liikenne toimii. Omaa koulua tuolla alueella ei taida kuitenkaan olla, päiväkotiakaan en ole huomannut.. Ja julkiset terveyspalvelut ovat kuin Lahdessa yleensäkin; pää pitää olla kainalossa ennen kuin lääkärille pääsee..

Vierailija
12/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ovat Paavolan terveyskeskuksessa, eli samassa kuin keskustan. Nythän ne ovat Fellmanninkadulla, kun tk on remontissa. Ainakin Ankkurin alueen terkat (neuvola) ovat tosi mukavia minusta.



Ruoriniemessä on ainakin soma päiväkoti ja Kivimaan koulu on aika lähellä. Muistaakseni myös siinä vähän ennen hiivatehdasta kaupungista tultaessa oikealla mäellä on pk. Mukavan näköinen paikka sekin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Satama ihan vieressä, neuvola keskustassa kävelymatkan päässä (tosin nyt taitaa olla remontin takia väliaikaisesti muualla), tien toisella puolella rannassa on usempia leikkipuistoja, uimaranta, sataman kahvilat ym. kesäisin, lähin kauppa on ankkurissa n. 500metriä ja keskustaan ehkä vähän yli kilometri jos sitäkään, katso vaikka google mapsista. Toi talohan oli aiemmin ihan ränsistynyt mörskä mutta sittemmin joku taho remontoi sen upeaksi:)

Vierailija
14/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

aluehan on aikalailla haluttua ja arvostettua aluetta, ainakin asuntojen hinnat on aika suolaiset, eikä sieltä kovin paljoa ole edes kämppiä myynnissä. Uusia taloja, ja aika paljon lapsiperheitä asukkaina.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Talo on vanha ja just täydellisesti peruskorjattu. Vieressä menee iso Niemenkatu, jossa jonkin verran liikennettä, mutta ei ihan portilla. Vieressä S-market, kotipizza ja R-kioski. Satama ja Sibeliustalo kävelymatkan päässä. Keskustaan n.2½km. Ohi menee 2 linja-autovuoroa 30 ja 17. Terveyskeskus on periaatteessa keskustassa Paavolan terveysasemalla, mutta nyt peruskorjauksen vuoksi evakossa Ahtialan terveysasemalla. korjauksen pitäisi valmistua loppuvuodesta (?). Ahtiala on länsi-Lahdessa, joten sinne nyt vähän hankala matka. Lähin päiväkoti on n.1 km päässä oleva Ruoriniemen pk (vanha idyllinen puutalo). Keskustassa useampikin pk. Koulussa taitavat käydä Kivimaan, Mukkulan tai keskustan kouluilla.



Itse asun Mukkulassa, joten kyseli lisää jos haluat

Vierailija
16/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen asunut tuossa ankkurin alueen taaemmissa taloissa, meiltä oli tarkalleen 1,6km sykkeen kauppakeskukseen (tuli mitattua kun kerran kiisteltiin miehen kanssa...). Tämä talo on suunnilleen samssa kohdassa.

Vierailija
17/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pääkaupunkilaistunut. nyt vihdoin muuttaisimme osittain takaisin lahteen ja jännittää kauheasti kuinka paljon asiat ja paikat ovat muuttuneet.



talo on, kuten todettua, todella kaunis, mutta se on kallis. lisäksi tuolla rahalla saa vain seinät joten siksi vähän epäilyttää. toisaalta olisi helpompaa muuttaa kotiin johon on kaiken saanut valita itse :0). omakotitaloon en halua, sillä olen tottunut kaupunkilaisuuteen ja tulen kaipaamaan aivan varmasti asvalttia. siksi mietimme yhtenä vaihotehtona myös ydinkeskustaa.



terveydenhoitopalvelut eivät VOI olla huonommat kuin täällä helsingissä! päivääkotitilanne onkin oikeastaan ainoa joka tällä hetkellä huolettaa.. helsingissä on ystäväpiiri kertonut kauhujuttuja tyyliin "asumme keskustassa, mutta mikko käy päiväkodissa vuosaaressa".



kiitos vastanneille!

Vierailija
18/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin paavolan puukerrostalo-alue on kiva. Se on rauhallinen ja mukava asuinalue ja kaikki palvelut lähellä.

Vierailija
19/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

asuntoon, niin varmaan terveyspalvelut ei ole ratkaisevat. yksityinen puoli toimii lahdessa hyvin..

Vierailija
20/21 |
08.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ennen kuin toinen lapsemme syntyi. Oli kivaa aluetta, kävelymatka keskustaan ja satamaan. Neuvolassa kävin Lepolankadulla, matkaa ehkä n. 400m. Kävimme myös kerran tuossa talossa esittelyssä, mutta muistaakseni huoneet olivat todella pieniä.