Miten voisi parantaa muistia?
En muista ihmisten nimiä, paikkoja joissa olen matkustellut, elokuvien tai bändien nimiä joista tykkään. Olen niin höperö, että tämä alkaa jo nolottaa.
Kommentit (6)
puhelimeen brain genius -peli...
siinä on muisti pelejä :)
en osaa oikein neuvoa, mutta huonolta sun muisti kuulostaa...
muistamista parantavia lääkkeitäkin jo ole? mut minkä nimisiä? en muista :D mutta ihan tosi siis olen kuullut et tällaisia on!
mutta mua auttoi paljon kun keksein alkaa kokoamaan muistettavista sanoista omia sanoja.
Jos mun pitäis jotain tenttiä varten vaikka muistaa sanat, kukka, auto, vene, ooppeli niiin kokoan niistä vaikka sanan KOVA. Sitten pelkästään sen avulla et muistan ton yhden sanan, pystyn palauttamaan mieleeni jo neljä!
siihen muistettavaan sanaan lisää vaikka jonkun tunteen.
Jos sun pitää muistaa vaik jonku bändin nimi niin käske vaik jonku kaverisi hyppiä vihaisena sohvalla ja huutaa sitä sinulle.
Sitten seuraavan kerran kun sun pitäisi muistaa se bändin nimi niin sä muistat ensin sun ystäväsi hyppimässä vihaisena sohvalla ja sitten kuulet mielessäsi, että mitä se huusikaan :)
muistin kehittämiseen tarkoitettuja kirjoja. Muistisäännöt ovat myös hyviä.
panemalla merkille jonkin auton rekisterinumero ja sit koita muistaa hetken päästä mikä se oli
- sit vaikka keksit jonkun laulun kaikista noista mainitsemistas asioista ni on helpompi muistaa
- tai sit vaan hankit sanelukoneen