mitä haluaisit syödä tällaisella helteisellä ilmalla synttärikutsuilla?
Kommentit (11)
Mä en ymmärrä, miten helle vaikuttaisi herkutteluihin... Mulle maistuisi ihana täytekakku, juustokakku, suklaakakku... Ja toki ihanat suolaiset piirakat salaatin kanssa, voileipäkakku, pikkupizzat. Kahvi totta kai.
Tykkään hyvästä ruoasta ja herkuista sekä kesällä että talvella :)
Ei mistään säilykehedelmistä tehtynä, vaan ihan tuoreista, vesimelonia, hunajamelonia jne.
Salaattia, jädeä, pirtelöä, grilliruokaa (ei makkaraa, vaan jotain vartaita ja kevyitä lihoja). Jos kyse aikuisten synttäreistä, sitten juomana joku marjainen jääkylmä booli, kevyttä valkkaria tai shamppanjaa.
Tarpeeksi juotavaa ainakin. Vesimelonin siivuja, jäätelöä, keksejä... Mitä nyt synttäreillä yleensä.
Sitten vähän jätskiä ja jälkiruuaksi vielä jätskiä ;-)
vaan kakun päälle hedelmiä/marjoja ja hyytelösokerikuorrutus. Kakun väliin voi laittaa vähän kermavaahtoa muutei missään tapauksessa kakun päälle + raunoille.
Helteellä pitää olla myös jotain suolaista, vaikka pieniä liha- tai kinkkupasteijoita tai hätätilassa vaikka pelkkiä sipsejä.
Ja paljon kylmää raikasta juomaa :)
lapsille suolainen voisi olla chips, pop corn, suolatikku, mini pitsalinjaa ja aikuisille salaattia tai pieniä leipiä tms.
Paljon juotavaa, jotain ihanan hedelmäisiä, kylmiä smoothieita tms... Raikkaita hedelmiä, mansikoita...
Katso vaikka googlesta kuumien maiden (esim Kreikka, Sisilia, Etelä-Ranska) herkkuja. Vihanneksia, dippejä ja hedelmiä ihan sinällään mielummin kuin kakkuja, paksuja kastikkeita, kermaa, majoneesia tai vast. Ei mitään "pastasalaatteja", mutta esim tabbouleh on ihana kuuman päivän ruoka. Se on kylmä salaatti, jos on couscousia, persiljaa, punasipulia ja sitruunaa (kts tarkemmin google); on perinneruoka, joten reseptejä on n. miljoona. Hauskoja juhlia! :)
ja itse olisin kyllä ihan jonkun marjaisan jutun tai jäden kannalla,hyviä vinkkejä jo tulikin
kiitos niistä
ap
juomana kahvin/teen rinnalla jääteetä.
Kakku on aina paikallaan, mutta kuumalla joku pirtsakka marjainen/hedelmäinen maku on parempi kuin raskas kerma-suklaa -linja. Jäätelökakkukaan ei ole huono ajatus.