Sikiön liikkeet rv 40?
Vauva on ollut tämän viikon tosi rauhallinen, aivan pitää välillä heilutella ja taputella masua että saa liikettä aikaan. Mietin vain, että pitäisikö huolestua, olisiko syytä soittaa synnärille tästä asiasta jos vaikka pääsisi ultrattavaksi? Miten herkästi te muut odottajat tarkistutatte tilanteen, jos vauva on loppuraskaudessa aivan hiljakseen?
Kommentit (6)
Pari kertaa on tänään itsekseen moksaissut äitiä niin, että olen huomannut. Muuten liikkuminen onkin sitten sitä, että taputtelen häntä pyllystä ja hän siitä hermostuneena siirtää itseään vähän toiseen paikkaan.
Syntyisipä jo, niin ei tarvitsisi murehtia. Tai siis - vauvan tarkkaileminen kohdun ulkopuolella on kovin paljon helpompaa kuin sisäpuolella. Nyt kytätään liikkeitä, kohta varmistelen, että hengittääkö se. :)
ap
kuin ennen. Olen kyllä monesta paikasta kuullut, että olisi normaalia tässä vaiheessa. Helteetkin voi vaikuttaa. Mutta viime yönä olin kuitenkin ihan hädissäni, kun en saanut nukuttua ja vauva oli ihan tosi hiljaa koko yön. Herättelin raukkaa välillä tosi kovakouraisestikin, onneksi lopulta aina vähän käänsi kylkeä ja sain taas hetkeksi rauhan.
noilla viikolla istukka rappeutuu.
Toki minulla on kokemusta siitä että muutama päivä ennen syntymää liikkeet on todella niukkoja ja kaikki on ollut hyvin.
Yhdessä raskaudessa on ollut istukka kalkkeutunut.
ovat selkeästi vähentyneet. parempi turha käynti siellä kun että jotain ikävää tapahtuu.
Liikkeiden selkeä väheneminen voi kieliä esim. napanuoran kiertymisestä vauvan kaulan ympärille.
"Sikiön liikkeet tuntuvat erilaisilta loppuraskaudessa. Kohdussa ei yleensä ole enää tilaa suurille asennon vaihdoille, vaan liikkeet ovat lähinnä venyttelyä sekä käsien ja jalkojen jumppaa. Mikäli loppuraskaudessa liikkeet alkavat tuntua harvoin, liikkeitä täytyy alkaa seurata tarkemmin. Raskaana oleva menee mukavaan asentoon esim. kyljelleen, juo tuoremehua ja herättelee vatsanpeitteiden läpi vauvaa. Jokainen tunnin aikana tuntuva liike merkitään muistiin. Mikäli ensimmäisen tunnin aikana ei tule kymmentä liikettä, jatketaan vielä toisen tunnin ajan. Jos liikkeitä ei tunnu, otetaan yhteys neuvolaan tai virka-ajan ulkopuolella synnytyssairaalaan."
lähde: http://www.hel.fi/wps/portal/Terveyskeskus/Artikkeli?WCM_GLOBAL_CONTEXT…
välilllä liikkuu, niin ei varmaankaan ole hätää. liikkuminenhan vähenee vikoina päivinä ennen synnytystä :) Jos ei liiku ollenkaan, niin soitto heti polille.