Miten paljon putkiremontti haittaa asumista?
Eli siis kauanko joutuu olemaan evakossa? Entä miten paljon suunnilleen maksavat?
Mietimme sijoitusasunnon hankkimista ja nyt olisi halvalla asuntoja talossa, johon on tulossa ensi vuonna putkiremontti. Mietin kovasti, kannattaako vai ei... Kiva olisi, jos joku osaisi auttaa!
Kommentit (7)
Meillä olisi ajatuksena ostaa asunto "kesämökiksi". Eli lukuvuoden ajan vuokraisimme sitä opiskelijoille ja kesällä pitäisimme kaupunkiasuntonamme. Asumme itse maalla, joten kaupunkilomailu olisi hupia. :) Sitten ehkä joskus vanhoina muuttaisimme asuntoon itse.
Mutta saa nyt nähdä, miten teemme.
ap
Siis jo tehdään perinteinen, kunnon putkiremppa.
Meteli aamusta iltaan, myös viikonloppuisin! Varsinkin jos on iso talo ja paljon kerroksia, niin meteliä riittää kun remontoitavia huoneistoja on niin paljon.
Pölyä on JOKA_PAIKASSA. Rappukäytävät yltä päältä paskassa ja pölyssä, remonttimiehiä ramppaa edestakaisin, vessat pois käytöstä.
Ja tämä ilo kestää saattaa kuukausia.
Itse en suostuisi ikipäivänä asumaan talossa, missä tehdään putkiremonttia.
Meille tehtiin viimevuonna. Pölyn ja melun määrä on valtava. Vesi poikki. Riippuu tietenkin millä menetelmällä remontti tehdään. En olisi suostunut olemaan siinä sotkussa hetkeäkään.
Vanhemmissa taloissa on muistettava myös asbestin olemassaolo. Ja en tiedä miten näissä "massaremonteissa" suojaukset on hoidettu. Epäilempä että on.
samassa vesilinjastossa, toivomme että pääsemme kolmen viikon evakolla eroon "omasta osuudestamme". Rappukäytävässä kyllä sutina ja melu&pöly lentää edelleen.
On taloja, joissa voi asua, vaikka kylppärit on remontissa - noin 6 viikkoa joutuu vain käyttämään yleisvessaa ja kylppäriä kellarissa. Ja sitten on taloja, joissa on todella pakko muuttaa pois siksi aikaa kun remppamiehet valtaaa koko kämpän.
Mutta sitä sanotaan,e ttä putkiremontin hintaa ei IKINÄ saa sijoituskämpässä takaisin. Sitä ei pysty siirtämään myyntihintaan kokonaisena ja vaikka kämpssä voisi asua, et varmaan kehtaa vaatia täyttä vuokraa tuolta ajalta kuitenkaan, kun tasossa on selvästi puutteita. Eli lyhyellä tähtäimellä ei kannata ostaa.
Toisaalta, pitkällä tähtäimellä voi kannattaakin. Putkiremontin rahoitusvastikkeet voi vähentää verotuksessa ja 10 vuoden päästä hintatilanne on ihan toinen kuin nyt. Ei sellaista omaisuutta olekaan, jota ei tarvis hoitaa ja jonka hoitamiseen ei kuluisi myös rahaa.