vauva 10kk ja "syö" yöllä tosi usein
olisko vinkkejä kuinka yösyötöt sais pois?
rintaa siis "syö", tutti ei kelpaa ollenkaan, ei edes pvällä..
2 edellistä lasta ei olleet tällaisia tissittelijöitä..
Kommentit (9)
tiedän että on vaan tapa.. en vaan yöllä jaksa muuta kuin antaa sen tissin, kun tiedän että sitte saadaan kaikki taas nukkua.
mies tekee paljon reissutöitä, joten on paljon poissa kotoa.. siis öitäkin
Meidän esikoinen oli tuollainen tisuttelija tuossa iässä. Käytti minua huvituttina. Jokatoinen keta en reagoinut heti ja jos alkoi itkemään eikä nukahtanut heti menin vauvan luokse ja silittelin selkää ja laiton takaisin makuulle jos nousi seisomaan. Olihan se työlästä, mutta ika pian harveni heräily, kun oppi etten ota aina tissille. Toinen vaihtoehto on antaa pullosta vettä tai jätät ne yösyötöt kokonaan.
Minäkään en usko huudattamiseen ja meidän lapset ovat lopettaneet yötisuttelut vähän yli vuoden iässä ihan itse.
Meidän tyttöä piti "syöttää" 5 kertaa yössä tuossa 10kk iässsä. En vaan enää jaksanut ja päädyin huudattamaan kun ei isästä ollut mitään apua. Ensimmäisenä yönä meni kaksi tuntia lasta rauhoitellessa, mutta uskoihan tuo lopulta, että tissiä ei tule. Toisena yönä riitti jo silittelyt.
Tosin ei syö noin usein - parhaimpina öinä "vain" kaksi kertaa. Aiotaan pitää "huudatusvieroitus" lähiaikoina niin, että mä nukun muualla ja mies rauhoittelee. Esikoisen kanssa kaksi yötä riitti ja taapero ei käy ihan niin kuumana, jos mä olen poissa.
tassutusta/tassuhoitoa. Katso vaikka MLL:n nettisivuilta ohjeet. Tassuttamalla toteutettu unikoulu muutti meillä yöt siten, että 10 kk ikäisen vähintään 10 kertaa yössä tapahtunut tissittely muuttui 10 h yhtäjaksoiseksi yöuneksi! Suosittelen erittäin lämpimästi!
Äiti ja vauva 11,5 kk
Kärkkyi tisua vartin välein yöllä. Kun lapsi täytti vuoden, päätettiin lopettaa se riekkuminen. Minä nukuin sohvalla ja isi hyssytti pientä makkarissa pari yötä. Ei siis mitään vesi- eikä maitopulloja otettu kuvioon, koska monet pelottelivat, että sillä tavoin kerjääminen jatkuu - kohde vain muuttuu tisusta pulloksi. Kaksi yötä tuo karjui isin sylissä, mutta eipä herännyt sen jälkeen öisin enää ollenkaan.
Kohta meillä taitaa olla sama homma edessä tuon kuopuksen kanssa. Saa sitten nähdä toimiiko yhtä helposti...
Tuli mieleen että oletko sulkenu korvatulehduksen mahdollisuuden pois? joskus vauva ei reagoi muutenkuin itkien makuulla ja ei saa nukuttua.Herääkö johonkin ääneen, hikoileeko? mun vauva hikoilee päästä ja kuolaa niin et tarvii kääntää tyynyä pari kertaa ja vaihtaakin tyyny kerran.Toi 10 kertaa on jo tosi paljon olet varmaan ihan uuvuksissa.Anna vauvan nukkua vieressä ... en muuta keksi.
Minä en usko noihin huudattamisiin ollenkaan, minusta se on raakalaismaista. Voiko isä hoitaa yöheräämiset, usein vauva ei edes tajua itkeä tissin perään jos äiti ei ole paikalla? Vesimukia voi tarjota aina kun herää. Kuinka usein on sinusta usein? Voisitko ajatella että yrität tassuttelulla jne venyttää ekaa yösyöttöä aina vaikka tunnilla eteenpäin?