Laivalle vauvan kanssa - vinkkejä!!!
Olemme lähdössä Silja Linen 23h risteilylle loppukuusta, 2 aikuista ja lapset (4v ja 2kk). Vauva on sekä rintamaito- että pulloruokinnassa, ja nyt ongelmaksi on muodostunut miten käy, jos rinnoista maito tilapäisesti ehtyy ja tarvitsemme lämmittää/KEITTÄÄ pulloja lapselle??? Luin laiva-esittelystä että silja Europalla on melko hyvät lapstenhoitohuoneet ja esim. mikro, mutta muuten vähän epäilyttää miten pärjätään. Muita laivareissaajia?
Kommentit (7)
riittävän monta pulloa mukaan ja huuhtelet käytetyt hyvin ensin kylmällä ja sitten lämpöisellä vedellä, laukkuun ja kunnon pesu kotona!
Ei rintamaito noin vain tilapäisesti ehdy???
Ota tarpeeks pulloja mukaan, pääset kaikkein helpoimmalla! Taisi olla päivän provo :-) Hauskaa risteilyä!
jos sinussa ei ole rakenteellsita vikaa imettämiselle niin silloin kyllä pystyt imettämään täysipainoisesti lisäämällä imetyskertoja huomattavasti. helpottaa elämää ihan hirveesti, varsinkin kesällä on ihan mennä minne vaan mistään välittämättä kun aina on ruoka lämpimänä mukana. itse en edes pysähdy imettämään vaan kaupassakin tissi vaan suuhun rintarepun tai liinan sisällä. helppoa!
Siljalla oltiin ja puoli kuudelta aamulla laivan infossa ystävällisesti lämmittivät meille pullon. Sijan (serenade ja symphony) leikkipaikassa (mikä lie Silja Land) on lastenhoitohuoneessa mikrot, samoin kuin joissan ruokapaikoissakin yleisessä käytössä. Ja pullotkin pesin ihan hytin lavuaarissa, oma harja ja pesuainetta pienessä pullossa mukana.
itse en edes pysähdy imettämään vaan kaupassakin tissi vaan suuhun rintarepun tai liinan sisällä. helppoa!
Mikrot löytyy ihan varmasti joka laivasta, joten niillä pärjää!