Voiko naapuri vaatia halloween koristeita poistettavaksi koska eivät sovi kristilliseen maailmankuvaan?
Minun mielestäni ei voi. Kukaan muu naapuri ei valita (2 kurpitsalyhtyä,luurangonkäsi kukkalaatikossa,zombie puutarhatonttu).
Kommentit (36)
Homous on yksiä Suomen tärkeimpiä arvoja, siksi Pride lippuja laitetaan aina joka paikkaan, muistuttaakseen ihmisiä homoudesta.
Ite oon uskis eikä tulis mieleenkään moinen. Uskonnonvapaus se on kaikilla tässä maassa. Jos haluaa pahalaista palvoa niin sen kus.
Kristittynä en vietä k.o. juhlaa, enkä pidä sen koristeista. Mutta en todellakaan katso, että minulla olisi oikeutta vaatia sen tähden naapuria poistamaan omat koristeena. Toivon itselleni uskonnonvapautta ja suon sen myös naapurilleni, mukaan lukien juhlat, joita haluaa juhlia.
Itse vien aina Halloween lyhdyt poikani ja veljeni haudalle vaikka ne usein pöllitäänkin. Jotain iloa heillekin. Eläessäänkin tykkäsivät Halloween koristeista vaikka johonkin korkeampaan voimaan uskoivatkin
Minä en ala kyselemään naapureilta että mitä uskontoa palvovat, jos olisin noita niin varmasti laittaisin pentagramin ulko-oveen.
Voi. Jos et poista niin olet kristofoobikko.
Vierailija kirjoitti:
Minä en ala kyselemään naapureilta että mitä uskontoa palvovat, jos olisin noita niin varmasti laittaisin pentagramin ulko-oveen.
Se on ok. On erilaisia versioita pentagrammista, joillakin se on ilman uskontoa.
Minäkin vaadin sinulta pimppaa koska naapurille jakaminen kuuluu maailmankuvaani. Eli mitä sitten?
Pyhäinpäivänä muistelen edesmenneitä ja sytytän kynttilän.
Halloweenina nautin elämästä, sillä pidän naamiaisista. Lisäksi sivistän itseäni tutustumalla kekri-perinteeseen vaikkapa lukemalla artikkelin.
Kaikilla ihmisillä on ruumis missä on luuranko myös elukoilla on oma . Kun kuolee maallinen ruumis kuolee mutta HENKI MENEE TAIVAALLE . IHAN VAAN TIEDOKSI TEILLE JOILLA EI NÄYTÄ OLEVAN MUUTA KUIN MUSTA HENKI.
Marokon maan lopussa on pentagrammi ja ne hakkaaraiskaaryöstää ihmisiä kaduilla . ARVAA KUKA NIDEN JUMALA ON . SE JOLLA ON SARVET PÄÄSSÄ JA HÄNTÄ . TEKONSA ON PAHAT SIITÄ TIETÄÄ KETÄ NE PALVELEE.
SITTEN YOUTUBE PASSION OF CHRIST . OTETAAN COSPEL KERTAUS JA MIETITÄÄN MIHIN SIELU MENEE KUN KUOLEE .
Halloweenina heiluttelen luurankokoristeita ja pyhäinpäivänä muistelen edesmenneitä ja ajattelen heidän sielujaan. Ero on siinä, miten asennoidun näihin kahteen asiaan. Halloweeniin asennoidun leikkisästi ja pyhäinpäivään asennoidun hartaalla ja vakavalla mielellä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Naapuri voi vaatia ihan mitä vaan mutta häntä ei tarvitse kuunnella eikä totella koska Suomi ei ole ainakaan toistaiseksi kristillinen eikä mikään muukaan uskonnollinen teokratia.
On Suomi uskonnollinen sillä tavalla, että homopride on meidän valtiollinen uskonto, joten homolippuja pitää aina laittaa joka paikkaan.
Vähemmän niitä näkee kuin teiden varsien ”jeesus tulee…” sanomaa.
Ja jos jollain on pride-lippu, miten se häiritsee sua enemmän kuin kala-kyltti autossa?
On Suomi uskonnollinen sillä tavalla, että homopride on meidän valtiollinen uskonto, joten homolippuja pitää aina laittaa joka paikkaan.