Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Naiset, kertokaa miltä tuntuu olla nainen nykypäivän yhteiskunnassa?

Vierailija
05.08.2026 |

Osaatko olla esim armollinen itseäsi kohtaan vai ahdistaako nyky-yhteiskunta sinua?

Mitä meidän miesten ja puolisoiden tulisi tehdä jotta naisilla olisi paremmat edellytyksen hyvinvointiin?

Kommentit (24)

Vierailija
21/24 |
05.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Lapsettomuus on turhauttavaa. Elämä valuu käsistä.

Oman lapsen hankkiminen on suuri ja paljon tärkeämpi asia kuin nykynaiset ymmärtävät. Katumus lapsen puutteesta tulee 100% varmasti yksinäisyyden iskiessä viimeistään vanhana.

Siinä on kyseessä elämän tärkeimmän ihmissuhteen kokemisesta, olemalla vanhempi omalle lapselleen. Se on rakkautta ilman ehtoja ja yhteisen elämän kokemusta.

Omassa lapsessa on parasta se pyyteetön rakkaus lapseen. Oman lapsen elämää haluaa auttaa ja kokea yhdessä. Suhde lapseen on usein koko elämän mittainen eikä sitä korvaa suhde koiraan tai poikaystävään. Hulluja on ne ihmiset jotka jättävät kokematta tärkeimmän suhteen elämässään ja kärsivät yksinäisyydestä lapsivihan takia.

Mummoiässä koiran ulkoiluttaminen sateella ja viinin lipittely voi tuntua tyhjältä kun muilla on jälkikasvua ja lastenlapsia.

Harmittavan moni vanhempi ei saanut tätä memoasi.

Vierailija
22/24 |
05.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sorrettuja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/24 |
05.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvältä. Voi pukeutua naisellisesti, kuten Etelä-Euroopan maissa. Samalla voi toteuttaa akateemisia ambitioitaan ja kerätä varallisuutta. Suomeksi: saa olla aktiivinen toimija ja elää omannäköistään elämää.

Kaikki on paljon paremmin kuin esimerkiksi 30 vuotta sitten.

Vierailija
24/24 |
05.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Epämiellyttävää ja ahdistavaa. Jos käytöstavat ja yhteisöllisyys taas palaisivat ja oltaisiin ystävällisempiä toisillemme niin kyllähän se hyvinvointia edistäisi.