Miten estää juhlissa rohmuajien käytös?
Vinkkejä? Eli kun järkkäät juhlat joissa on ruuat, kahvit ym, niin miten estää ilmiö jossa jotkut rohmuaa kaiken "paremman"? Eli lohi salaatti, fetat, lohikeitto jne. Rohmu ottaa kaiken lohen/fetan ja muille jää perunat ja salaatin lehdet. Ymmärrät mitä tarkoitan? Suvussa jossa on paljon ruoka allergiaa, ei voi yhdistää esim. salaattia kaikkea sekaan vaan näitä lajeja täytyy olla erikseen. Ja lohikeitosta on helppo rohmuta vain lohet. Jokainen tietää näitä ihmisiä. Täyte kakkua otetaan hirveä pala ja muille jää keksit, pullat. Jos isot juhlat, yli 50 henkeä, tulisi konkurssi jos ostaisi sadan hengen edestä lohta, fetaa, täytekakkua. Tämän lisäksi sitten se viinin ottaminen kaksin käsin.
Kommentit (2617)
Vierailija kirjoitti:
Tämä on jokakesäinen ketju joka on luettava. Vaikka pitkä onkin.
Samaa mieltä. Suorastaan perinne kesään kun ei ole edes juhliakaan :)
Vierailija kirjoitti:
Kutsu rohmuajat 2.kattaukseen, joka alkaa tuntia myöhemmin kuin itse juhlat. Näin muut on jo ehtineet ottaa ja rohmuajat saavat keskenään jakaa sen mitä on jäljellä.
Mites jos se rohmu on vaikkapa häissä sulhasen isä? Tai jopa se sulhanen?
Joo tuu Saku vasta siinä kuuden maissa kun kinkerit kyllä alkaa jo klo 16 ;)
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Pienet lautaset. Tarjoilupöydän järjestäminen niin, että kalliit syötävät ovat viimeisenä.
100 pistettä. Juuri näin toimitaan meillä ammattilaisten puolella cateringissä.
Valveutunut rohmu on tajunnut asian jo eka juhlissa. Silmäilee buffetiin kävellessä myhäillen, mitä loppupäässä on tarjolla.
Oon sitä mieltä että rohmuajat jääköön ilman kutsua jos tiedossa.
Yksi vaihtoehto on laittaa henkilö seisomaan tarjoilupöydän taakse valvomaan/jakamaan ruokaa, rohmuaminen vähenee kun ei kehdata sikailla valvovien silmien alla.
yksi tapa pn myös jakaa valmiiksi lautaselle annoksia, rohmuaja ei tällöin oikein voi helposti ottaa kerralla määräänsä enempää, ellei sitten kumoaisi useammalta lautaselta yhdelle tai vastaavaa.
myöskin tarjottavien järjestys/sijoittelu voi vaikuttaa, mutta en osaa sanoa miten kannattaisi sijoitella...eli onko viisainta laittaa kaikki pahimmat santsattavat vierekkäin, jolloin niiden ottaminen kerralla tasoittuu vai pahentaako se vain asiaa ja tietysti perunat yms. halvemmat lisukkeet kannattaa sijoittaa siten että niitä otettaisiin ensin ja eniten.
Valmistustavat voivat myös vähentää santsausta, esim. pelkkää uunilohta menee enemmän kuin jos se tarjotaan vaikka suoraan perunoiden, kasvisten tai kermakastikkeen kanssa samasta astiasta eli se mitä tarjoaa niin sillä myös voi vaikuttaa ja tietty klassinen pilkkominen tuo illuusiota siitä että otettavaa on enemmän, esim neljään osaan pilkottu mansikka vs. 1 mansikka jne.
Vierailija kirjoitti:
Täytekakun voi leikata valmiiksi paloiksi. Vrt. esim. kauppojen kahvitarjoilut. Helpottaa muuten paljon ottamistakin.
Pöytiintarjoilu annoksina tietysti ratkaisisi tämän ongelman. Tuleeko sitten kalliimmaksi palkata pari tarjoilijaa, ehkä.
Tai sitten sellainen jonotussysteemi, jossa emäntä läiskäisee lautaselle annoksen, ja se pitää sitten myös syödä. Niinkuin koulussa ennenvanhaan.
Tämän vuoksi myös laivojen buffetissa on usein "lihamestari" eli henkilö joka antaa sen paistin tai mitä nyt muuta arvokkaampaa lihaa on tarjolla. Minusta se on ihan fiksu käytäntö, ja kyllähän he antavatkin toivomuksen mukaan, itse tapaan pyytää mahdollsimman vähän, koska buffetissa on muutenkin niin paljon ruokaa ettei kaikkea edes jaksa maistaa.
Eräässä lounaskahvilassa lohta lisättiin aina pienissä erissä keittoon, oli hyvä idea musta 😆
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Tämä on jokakesäinen ketju joka on luettava. Vaikka pitkä onkin.
Samaa mieltä. Suorastaan perinne kesään kun ei ole edes juhliakaan :)
Hauska ketju. :D
Olen ollut kaksissa kesäjuhlissa ja molemmissa oli hurjasti hyvää syötävää. Ei edes mahdollisten isoruokaisten ponnistelut riittäneet tyhjentämään pöytää kaikista herkuista.
Rohmuaminen loppuu kun tarjoiluväki jakaa annokset.
Sinne voisi laittaa hinnat, joita ihmisten pitää maksaa, jos ne jotain haluavat.
Vierailija kirjoitti:
Palkkaa tarjoilijat/tms annostelemaan esim keiton, paistiviipaleet, lohi, täytekakku ja salaatit pienissä kulhoissa, joita pöytään tarpeen mukaan.
Halvemmalla ostaa tuplamäärän lohta kuin palkkaa tarjoilijan.
Onko rohmuaminen lisääntynyt kun kaikki on nyt niin kallista? Mietinpä vaan... että tulevatko rohmut juhliin vain ahmimaan ja syömään.
Täytekakun osalta tuohon on helppo ja tyylikäs ratkaisu. Tee suorakaiteen muotoinen kakku (kerrokset paistetaan uunipellillä) ja siitä leikkaat neliöin muotoisia kakkupaloja lautasille valmiiksi. Neliöt ovat siistejä, siistimpiä kuin pyöreästä kakusta leikatut sektorit. Ne näyttävät leivoksilta.
Minusta olisi sitä paitsi vieraana kiva jos ei tarvitsisi itse leikata kakusta palaa. Olisi yksi jännitysmomentti vähemmän.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Vierailija kirjoitti:
Eräässä lounaskahvilassa lohta lisättiin aina pienissä erissä keittoon, oli hyvä idea musta 😆
Pitäähän sitä lisätä, kun jotkut rohmuaa ne päältä.
Sama ongelma on lohen kanssa ollut kauppojen salaattibaareissa. Otetaan kippo täyteen pelkkää lohta. Taisi poistua joistain baareista. Miten suomalaisista on tullut niin röyhkeitä ja ahneita?
Vierailija kirjoitti:
Pojalla on ylioppilasjuhlat tulossa. En ole huolissani kakkujen riittävyydestä, mutta ottaa päähän, kun en voi tehdä boolia juopon tädin takia. Täti parkkeeraisi boolikulhon ääreen ammentamaan ja sammuisi jossain kohdassa. Täytyy tyytyä kuiviin juhliin.
Kyllä sillä tädillä on oma pullo följyssä. Hän ei ole kuivin suin, toisin kuin muut vieraat.
Harrastamalla karatea ja sit potkaisemalla näitä rohmujia suoraan kanveesiin