Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Miksi Orpo astuu riviministerin tontille
23.06.2026 |
Mikä se Orpo luulee olevansa, kun ei anna ministerien päättää mistään? Miksi hänen pitää puuttua tuollaiseen? Noussut hattuun?
Kommentit (84)
Valtioneuvosto petti kd ministerit eilisen aamunkokous.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
KD:n ministerien toiminnan ymmärtää kun miettii puolueen profiloitumista kristillisten arvojen kannattajaksi ja näihin arvoihin kuuluu heikoista ja sairaista huolehtiminen. Siihen profiiliin ei sovi avustusjärjestöiltä leikkaaminen. Nyt pakotien tarjosi asian virkamieskäsittelyyn tuuppaaminen kun sillä tavalla saatiin pidettyä ministerin salkut käsissä ja hallitus kasassa kauden loppuu asti.
Alue: Aihe vapaa
Miksiköhän ei, mietipä sitä. Kaikille on tärkeintä, että hallitus jatkaa, kukaan ei halua luopua ministeripaikastaan tai vielä tehtävistä hommistaan - ja onhan se tietysti ymmärrettävää. Mun puolesta olisi saanut hajota alkuunsa tuo kauhukabinetti, rkp kyllä menetti maineensa mun silmissä kun meni mukaan.