Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kesällä Saksaan. Mitä kautta kannattaa matkat varata,

Vierailija
02.04.2017 |

jotta tulisi reissu halvaksi? Ollaan ehkä 4 yötä Saksasssa. Kielitaitoa löytyy kohtuudella, mutta ei omatoimimatkailukokemusta. Yöpymisten ei tarvi olla samassa paikassa. Olemme menossa Baijeriin, ehkä yksi yö Münchenissä.

Saksan matkaajat, vinkkejä kehiin.

Kommentit (31)

Vierailija
21/31 |
02.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Laivalla meneminen olisi suunnilleen yhtä fiksua kuin jos Saksasta tulisi Rovaniemelle matkustaen ensin laivalla Helsinkiin tai Hankoon.

Eli kannattaa ottaa lento Hki-München.

Riippuu vähän mitä reissulta haluaa. Lähdettiin viime kesänä laivalla saksaan. Viisi päivää kierrettiin autolla saksaa läpi. Oli hyvinkin kätevä tapa matkustaa. Toki jos koko reissun on yhdessä tai kahdessa suuressa kaupungissa niin sitten ei ole järkeä.

Mitä te ehditte kiertää viidessä päivässä?? Me kun ollaan oltu jo useana kesänä 3-4 viikkoa ja tuntuu aina, ettei sekään oikein riitä mihinkään...

Vierailija
22/31 |
02.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Laivalla meneminen olisi suunnilleen yhtä fiksua kuin jos Saksasta tulisi Rovaniemelle matkustaen ensin laivalla Helsinkiin tai Hankoon.

Eli kannattaa ottaa lento Hki-München.

Riippuu vähän mitä reissulta haluaa. Lähdettiin viime kesänä laivalla saksaan. Viisi päivää kierrettiin autolla saksaa läpi. Oli hyvinkin kätevä tapa matkustaa. Toki jos koko reissun on yhdessä tai kahdessa suuressa kaupungissa niin sitten ei ole järkeä.

Puhuin tästä 4 päivän reissusta, jota ap suunnittelee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/31 |
02.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei sinä, joka olit 3-4 viikkoa reissussa Saksassa!

Millä menitte (autolla vai lentäen) ? Paljonko reissu maksoi? Missäpäin Saksaa olitte?

Meillä ei ole mahdollista saada lomaa 3-4 viikkoa kerralla. Viikko maksimissaan, ja muutama päivä menee kotonakin.

T.ap

Vierailija
24/31 |
02.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oon se, joka on ollut yleensä n. 3-4 viikkoa kerrallaan reissussa:

Eka kerran mentiin lentämällä yli 10 vuotta sit miehen kans ja meillä oli menopaluu Berliiniin. Sieltä mentiin junalla reililipuilla pitkin Saksaa: Düsseldorfiin, sieltä Müncheniin asti ja oltiin Baijerissa jonkin aikaa & palattiin Berliiniin. Vai lennettiinköhän sittenkin takaisin Münchenistä. En enää muista. :-D Silloin taidettiin olla joku 2-3 vkoa, ehkä 2,5 vkoa?

Yks kesä oli lennot Müncheniin ja mentiin Saksasta ostetuilla Bayern Ticket -junalipuilla Berchtesgadeniin, Schönauhun, Salzburgiin sekä oltiin viikko Münchenissä. Vuokra-auto otettiin muutamaksi päiväksi. Silloin riitti myös se noin 2,5 vkoa.

Oman auton kanssa on menty laivalla Ruotsiin ja sieltä joko siltoja pitkin Tanskan kautta tai Ruotsin eteläkärjestä lautalla suoraan Saksaan joko Rügenin saarelle (eli Trelleborg-Sassnitz -lautalla; mun mielestä Rügen on ihana paikka, vaikka oon sydämeni Baijerille menettäneitä ensisijassa!) tai mikähän se nyt oli se toinen reitti, missä pitää mennä kahdella eri lautalla Tanskan kautta? Ollaan menty myös suoraan Saksaan laivalla.

Autolla mennessä me ollaan saatu aina tuhrattua jopa noin viikko perille Baijeriin asti pääsemiseen sekä sama aika on mennyt sieltä paluuseen. Tokihan sen ajaisi nopeamminkin, mutta me on aina menty ilman isompia etukäteisvarauksia vähän sen mukaan minne mieli lystää ja pysähdelty ihan ex tempore matkalla. Ollaan pyöritty kaiken kaikkiaan pitkin poikin Saksaa ja koukkailtu vähän Sveitsin, Itävallan, Liechtensteinin ja Pohjois-Italian puolellakin. Budjetti on ollut ehkä noin 3000-4000 euroa yhteensä kahdelta hengeltä (majoitus n. 50-100 e/yö n. 20:ltä yöltä, laiva ehkä noin 1000-1500 yhteensä, bensa muistaakseni n. 500?).

Teille on varmasti paras vaihtoehto ottaa suorat lennot ja se vuokra-auto. Lennot ehkä saisitte alle 500 eurolla /2 henkeä ja hotelleihin menisi viikossa max 700? Vuokra-auto ehkä noin 500e?

Vierailija
25/31 |
02.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostettiin finskiltä suoraan lennot. Hotelli katottiin ja varattiin netin kautta. Auto vuokrattiin etukäteen ja otettiin alle lentokentältä. Helppoa!

Vierailija
26/31 |
02.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos, kun kerroit kokemuksiasi Saksan reissuista!!

Me mennään ehkä tosiaan nyt kahden perheen voimin tms., joten suunnittelu on hieman hankalempaa kuin kahden matkustettaessa. Ollaan miehen kanssa käyty muutaman kerran Saksassa kaupunkilomalla, mutta nyt halutaan nähdä muutakin kuin kaupunkeja.

Millainen kielitaito teillä on? Englanti ja /saksa ja puhutaanko kaupunkien ulkopuolella englantia. Mulla saksa aika hyvin hallussa.

T.ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/31 |
02.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saksa on kai aika hyvä mulla, oon aikoinani asunut 1,5 vuotta siellä. Mieskin pärjää saksalla ihan hyvin. Mun henk.koht. kokemus on, että jos vain aloitat kohteliaasti saksaa puhumalla ja kovasti yrität ja jos vähänkin vaikuttaa, että et ymmärrä jotain tai osaa jotain sanoa, niin saksalaiset on aika usein vaihtaneet itse englanniksi, vaikkei tarvisi. Mua lähinnä on harmittanut se, kun haluaisin sinnikkäästi puhua saksaksi. Mun siellä asumisesta on siis jo melkein 20 vuotta aikaa ja kielitaito on jonkin verran rapistunut siitä, mitä se muinoin oli... :-D Kerran kyllä pistin miehen itse soittamaan yhteen autoliikkeeseen, kun mä en ymmärrä autoista hölkäsen pöläystä ja siellä oli joku ikävä setä toisessa päässä, joka käski antaa luurin sille taustalla supattavalle naiselle. :-D Se on ainoa negatiivinen kokemus.

Jos sä puhut saksaa edes joten kuten, niin varmasti pärjäätte oikein hyvin! Muistat Baijerissa ja etenkin maalla vaan tervehtiä Grüss Gott! (päivää) tai Servus! (Terve/hei/moi ja toimii myös lähtiessä) ja auf wiedersehenin tilalla sanotaan auf wiederschaun. Murre voi olla myös vaikeaa ymmärtää. Joillain on kokemuksia, että englantia ei oikein puhuta ja etenkin vanhempien keskuudessa se voikin olla niin. Luulen, että he häpeilevätkin omaa englantiaan, jos joku alkaa sillä kielellä heti kovin sujuvasti puhumaan ja kynnys puhua sitä, voi olla joillain korkea. Se auttanee, kun toinen edes yrittää sölkätä saksaksi edes jotain. :-) Sanakirjalla ja elekielelläkin kuitenkin pärjää hätätilassa. :-)

24

Vierailija
28/31 |
03.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tee hakuja yhdellä koneella ja sitten varaukset toisella koneella, koska sivustojen cookiet nostaa hintaa sen mukaan kuinka kiinnostuneelta vaikutat, ts. jos haet ensin jotain yhdellä koneella ja kohta uudelleen, niin hinta on noussut, mutta toisella koneella saatat vielä löytää sen vanhan hinnan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/31 |
03.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Finskillä pääsee suht edukkaasti saksaan. Lennot maksaa noin 100-200€, jos voi päivissä vähäsen joustaa. Airbnb:sta kannattaa kytätä majoitusta.

Air Balticilla pääsee alle satasella, mutta välipysähdys on Riikassa.

Jep, tuon takia en halpisyhtiöitä käytä kun ei jaksa noita pysähdyksä. Ei sen reissun budjetti varmaankaan ole siitä kiinni, että maksaako lento 140€ vai 80€. Joa on niin aitten laivalla saksaan/ruotsiin tai tallillaan ja ajelee sinne.

No, neljällä hengellä se välipysähdys saattaa säästää aika paljon. Helppokäyttöinen sivusto lentojen vertailuun on www.halvatlennot.fi

Finski on tietty ainoa, joka lentää suoraan. Kannattaa varmaan katsoa Finnairin hinnat "referenssiksi" ja sitten tsekkaa noi välilaskulliset... (tirsk...) vaihtoehdot...

Ja vielä, välilasku pidentää toki matka-aikaa, mutta matkatavarat  menee "itsestään". Optimi vaihtoaika on n. tunti. Käytännössä ei joudu odottamaan, mutta ei tule myöskään kiire. Jos on liian tiukka vaihto, niin on iso riski sille, että matkatavarat ei ehdi mukana (vaikka itse ehtisikin) ja se voi olla melko rasittavaa siellä Saksan päässä.

Vierailija
30/31 |
03.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Münchenissä kannatta kastoa myös ns liikemieshotelleja, eli kalliimpia. Usein tuohon aikaan niissä on tosi hyviä tarjouksia, ja ovat edullisimpia kuin ns halvemmmat hotellit. Pikkukaupungit Baijerissa on saksalaisten omia suosikkimatkakohteita, joten kannattaa suunnitella reitti ja varata hotelleja.  Toisaalta mielestäni Baijerin kauniimmat pikkukaupungit on pohjoisosissa osavaltiota, Rothenbur ob der Tauber, Bamberg, Würtburg, Regensburg, Pappenheim yms., ja ne on lähempänä Frankfurt-am-Mainia.   

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/31 |
03.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaakohan miten aikaisessa vaiheessa varata lennot ja ensimmäinen hotelli ja se vuokra-auto ? Missä vaiheessa lentojen ym. hinnat alkavat kallistua, jos menemme heinäkuun lopussa?

Ap