Apua! mistä iso vuokra-asunto Helsingissä?
Olemme EHKÄ muuttamassa pariksi vuodeksi Suomeen töiden takia ja tarvitsemme kohtuuhintaisen, mutta ison (ihan vähintään 4 h + k, meillä kolme lasta)vuokra-asunnon Helsingistä.
Laitamme oman talomme vuokralle täällä nykyisessä kotimaassamme, mutta vuokratulot jäänevät tuohon 1100 euron pintaan eli sillä hinnalla pitäisi yrittää löytää kämppää Helsingistä... Oikotiellä ainakin kaikki oli kauhean kallista. : ( Voidaan venyä ehkä 1200 euroon...
Onko ideoita, mistä etsiä? Tuleva työnantaja ei valitettavasti voi juuri auttaa asiassa. Kiitos avusta. : )
Kommentit (9)
tutkijat kun lähtevät tutkijavaihtoon.
hinnalla et kyllä saa tuon kokoista. 1800€ pitäis löytyä kuukaudessa rahaa.
on tällä hetkellä jakomäessä 6 kpl 4-5h+k juuri remontoituja asuntoja. ei ole kelvannut, kannattaa hakea samantie hel.fi vuokra n.870e/kk
ei lue siellä sivuilla, mutta laita hakemukseen jakomäki :) me kieltäydyttiin ja se nainen sanoi ettei meinaa saada asukkaita. oltais muuten otettu mutta kun työmatkat ois mennyt niin pitkiks.
Alue on jonkin verran rauhoittunut mutta vielä hieman kyseenalaista jengiä asuu.
noita isompia asuntoja löytyy muualtakin kaupungilta, kannattaa laittaa koko kaupunki hakualueeksi+korostaa vuokranmaksukykyä&työssäkäymistä. Noi sato,vvo on kyllä yleensä kalliita, mutta niissä on kaupunkia paljon helpompi saada asuntoja. Vuokraturvan kautta voi löytää asunnon tosi nopeesti--kunhan on töitä&luottotiedot kunnossa.
Varautukaa kovaan kilpailuun. Me etsittiin tänä syksynä vuokra-asuntoa (ja omistus ja ties mitä) ja jos kolmiossa oli vuokra luokkaa 900 e, niin näytöllä oli 30 ihmistä ja sitten kun vuokra kipusi tuonne 1400, niin sitten oltiinkin ainoita katsomassa. Suomeksi sanottuna, jos haluatte 4h+k 1100e kuussa hintaan, niin teillä tulee melkoinen taistelu varmaan monen muun kanssa. Me itse maksetaan sähköineen noin 1300 euroa kuussa vuokraa pienenpienestä 4h+k asunnosta, mutta tosin on uudehko talo ja hyvällä paikalla, mutta toisaalta on ihan vuokratalo eikä esim. yksityiseltä, jossa vuokrat ehkä vielä asteen kovempia.
yhtälö. Isoja vuokra-asuntoja on vähän ylipäätään tarjolla ja teidän maksimivuokra on alhainen.
Teidän hintahaarukassa on tällä hetkellä Helsingissä viisi asuntoa tarjolla oikotiellä, joissa on 4 h + k.
Isot ja hyvät vuokra-asunnot tuppaavat menemään lähetetyille työntekijöille, jolloin vuokran maksaa joku muu kuin asukas. SIlloin hinta ei ole niin tärkeä kriteeri.
Merimiesten eläkekassa, muut eläkekassat, Kesko, vakuutusyhtiöt, yritä niistä.