Piipa123
Seuratut keskustelut
Lapsi kipeänä; mistä johtuu?
Olimme terveitä. Lähdimme reissuun. Olimme la-su yön hotellissa. Huoneessa ilma oli viileää ja tuntui että ilmastointi suorastaan pauhasi. Mielestäni poika yski hieman siellä nukkumaan mennessä,en ole varma. Aamulla huomasin nenästä tulleen hieman verta.
Nyt tänään tiistaina lapsi flunssainen. Ääni hieman painoksissa, nenä vuotaa ja hieman yskii. Yski hieman eilenkin ja kertoi niistäminen tarpeesta.
Voiko siitä ilmastoinnista kipeytyä vai onko meillä kotona sisäilmaongelma kun kotiin palatessa kipeä? Lapsi ollut maaliskuusta asti pois päivähoidosta ja koko tämä aika pysytty terveenä tähän asti.
39Kommentit
Niinkuin sanoin, en haluaisi katkeroitua. Ja todellakin mielelläni lasten juhliin leivon ja laitan. Enkä halua tätä äitienpäivää lasten niskaan kaataa vaan lähinnä kun on myös toinen aikuinen talossa niin mitä jos hän vaikka hankkisi? Olen kyllä kertonut vinkkinä että en aio leipoa mitään.
Vierailija kirjoitti:
Osta valmis kakku lähikaupasta.
Miksi minun pitäisi se ostaa?
Vierailija kirjoitti:
Itsehän sä niitä muita passaat, ei sua kukaan ole pakottanut? Kannattaako omista valinnoistaan katkeroitua? En ole ikinä ymmärtänyt näitä marttyyriäitejä, jotka huolehtivat isoista lapsistaan ja miehestään eivätkä ohjaa heitä huolehtimaan itsestään. Karhunpalvelus heille ja typeryyttä itselleen. Sitten valitetaan ystäville, kuinka on niin raskasta olla äiti ja vaimo. Ja olen siis äiti itsekin.
Ymmärrän mutta jaksaminen ennen lapsia oli ihan erilaista, silloin jaksoinkin leipoa ja passata ja se oli jopa mukavaa
Vierailija kirjoitti:
Et tietenkään ke. Loowta muiden huomioiminen. Järjestö itsellesi huomen jotain kivaa. Käy kukkia ja herkkuja itsellesi. Vähennä muiden huomioimista.
Kiitos.
Tuntuu että olen opettanut ihmiset siihen että meillä on aina leipomuksia kun tullaan kylään, leivon joskus moneen kertaan lasten ja puolison synttäreille; oikeana päivänä ja kun vieraita tulee.
Nyt on tullut tosiaan raja vastaan että en omia synttäreitä vietä sen enempää koska en vaan jaksa. Ehkä jos huomenna lapset kyselee kakkua niin käännän katseen isän suuntaan.
No niin, Ostin valmis kakun ja croissantteja jotka isä lasten kanssa laittoi uuniin aamupalalle.
Eli en uhriutunut kuin vain tällä palstalla