Käyttäjä6766
Seuratut keskustelut
Kommentit
Käyttäjä6778 kirjoitti:
Minulla on ollut vähän samantapainen tilanne. Isä siittänyt lapsen vanhempieni eron jälkeen ja nyt tämä lapsi on alkanut ahdistelemaan minua facessa yksäreillä. Pitäisi tavata ja niin edelleen. Olen nähnyt tätä ihmistä pari kertaa silloin kun oltiin isällä ja tämä ihminen oli ihan vauva vielä. Ei siis koskaan olla oltu tekemisissä.
Nyt 25-vuotta myöhemmin haluaa jotain minulta? En tiedä mitä? Isosiskon?
En näe miksi minulla olisi joku velvollisuus tätä minulle täysin ventovierasta ihmistä kohtaan?
Mun isä käynyt heittämässä rojut kahteen ränniin, pitäisikö sen takia tuntea jotain yhteenkuuluvuuden tunnetta? Minulla on jo valmiiksi rakastavaa sukua ja monien vuosien takaisia ystäviä vaikka kuinka , enkä koe tarvetta tutustua keneenkään sen takia että on samaa geeniperimää. Itse en ole sitä mieltä että samoista speguista alkunsa saaneet olisivat jotenkin velvoitettuja toisilleen.
Mä näen asian niin, että samalla tavalla kuin se avioliiton ulkopuolinen lapsi ei ole syyllinen syntymäänsä, ei AP ole syyllinen tämän syntymiseen tai velvoitettu olemaan tekemisissä tämän kanssa. Lapsen isän tulisi hoitaa velvoitteensa, ei tämän lasten. Varsinkin kun koko asia on varmaan AP:n perheessä kipeä asia kun kerran syrjähypystä kyse.
Mun mielestä tuo veri on vettä sakeampaa on myös naurettava sanonta. Kaikkea eitarvit
Ei hän varmaan jää paljosta paitsi, jos naisen sivistyksen taso on puhua rojujen heittämisestä ränniin ja speguista. :D
Kieltämättä on todettava, että saa olla aika suuret luulot itsestään, jos olettaa potilaan itsemurhan johtuvan tuollaisesta. Toisaalta en ymmärrä miksi ihmeessä joku estää yksittäisen potilaan katsomasta julkista profiiliaan. Jos kyseessä olisi sairaalloinen kyttääjä, tällainen kiertäisi eston helposti feikkiprofiilin avulla.
Käyttäjä2677 kirjoitti:
Käyttäjä2677 kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kaveriehdotuksissa ei todellakaan ole ketään jotka sua kyylää. Kunhan kuvittelet.
Mulla tuli kaveriehdotuksiin potilas, jonka kanssa olin juuri ollut tekemisissä, mutta jonka profiilia en ollut katsonut. Estin hänet, ja muutama päivä sen jälkeen hän teki itsemurhan. Että ei se ihan kuvittelua ole.
Lisäys tähän: meillä ei ollut yhteisiä kavereita.
Facebook ehdottaa kavereita mm.henkilöistä, joiden kanssa olet puhunut puhelimessa, jos olette molemmat kirjautuneet facebookiin numeroillanne. Ilmeisesti facebook rekisteröi ja yhdistää henkilöt myös jos puhelimenne ovat olleet toistenne lähellä pitkään. Monethan saa tällaisia kaveriehdotuksia jo liittyessään koko facebookiin, silloin kukaan ei ole edes voinut käydä profiiliasi katsomassa.
Niinpä. Itse kirjoitin tänne ennen todella henkilökohtaisia asioita, rekisteröityneenä en todellakaan tule näin tekemään. Sääli palstan ja tiedonjakamisen kannalta.