Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Käyttäjä44525

Seurattavat (0) Seuraajat (0)

Seuratut keskustelut

Seuratut keskustelut tulevat tähän näkyviin.

Kommentit

28/45 |
07.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse valmistuin tänä vuonna (normi)lukiosta käytyäni sen kahdessa vuodessa. Kirjoitin kuusi ainetta - kaksi toisen vuoden syksyllä ja neljä keväällä. Pääsin opiskelemaan haluamaani alaa papereilla, eli nopeampi toteutus ei vaikuttanut laskevasti suorituskykyyni (tämä tosin vaati luonnollisesti kovaa panostamista ja reilusti itsenäistä opiskelua, elin aika lailla nenä kiinni kirjassa).

Tavoite 2,5 vuoteen ei siis todellakaan ole mahdoton, jos tahtoa löytyy :) Suosittelen kysymään asiasta opoltasi, meidän lukiossa onneksi opo ja opettajat tukivat kivasti tavoitettani - älä kuitenkaan odota kevitystä kurssien suorittamisessa. Laadi aikataulut ja suunnitelmat itse ja ole valmiina muokkaamaan niitä lukiosi vaatimuksien perusteella. Heidän tehtävänsä EI ole tehdä mitään puolestasi.

Jos tavoitteesi on vain päästä pois lukiosta niin nopeasti kuin mahdollista, en suosittele kiirehtimistä (saatat tulla myöhemmin katumapäälle jos kurssit ja kirjoitukset sujuvat miten sattuu). Jos sinulla sen sijaan on jokin haave jota tavoittelet, eipä mikään sinua estä yrittämästä. Tsemppiä!

Aktiivisuus

Ei tapahtumia.