Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Käyttäjä43759

Seurattavat (0) Seuraajat (0)

Seuratut keskustelut

Seuratut keskustelut tulevat tähän näkyviin.

Kommentit

926/1734 |
25.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä on ikuisuusaihe. Päiväkodissa ollaan sitä mieltä,että lapset ovat siellä liikaa. Erityisen rakas teema on oletus siitä, että vanhemmat tuovat sinne lapsensa "mukavuuden vuoksi".

Sitten seuraakin hurskas luento siitä,mikä on lapselle parasta ja millaiset vanhemmat (äiti) ovat huonoja.

Tätä on tiettyyn rajaan helppo ymmärtää; muuta purkautumistietä kun ei uupuneilla hoitajilla ole.

Mutta se haittaa pahasti suhdetta päiväkodin kanssa eikä johda mihinkään hyvään.

Lopettakaa jo.

1. Jos päiväkoti on näin huono paikka lapselle-miten voitte motivoitua työskentelemään siellä?

2. Vanhempien motiivit lasten päivähoidolle eivät ole tällaisessa yhteydessä käsiteltävä asia. Päiväkodin tehtävä on vain hoitaa, kasvattaa ja opettaa jokaista lasta mahdollisimman hyvin.

Yleiset periaatteet "lasten parhaasta" käsitellään muualla.

3. Hoitajavajetta ei ratkaista painostamalla vanhempia pitämään lapsiaan kotona milloin mistäkin syystä.

4. Suurempi ongelma kuin vapaapäivät on nyt päiväkotien aukiolo ja niiden sulkeminen kesäksi.

Monen on maksettava päiväkodin lisäksi vielä yksityisestä hoidosta hankalien työ-ja opiskeluaikojen vuoksi.

Ennen oli erikseen yksityisiä "leikkikouluja", joilla oli vain täydentävä rooli ja varsinainen lastenhoito kuului kotiapulaisille.

Näin herrasväellä. Lastentarhanopettajakoulutus sai alkunsa sinä aikana. Jäljet tuntuvat.

Sitten tuli "auktoriteettivaihe", jolloin kunnallinen päiväkoti sai oikeuden arvioida, opettaa ja suorastaan pelotella vanhempia.

Nyt on päästy "oikeus varhaiskasvatukseen ja esiopetukseen"-vaiheeseen, jossa keskiössä on lapsen oikeus juuri tähän.

Ei se, mitä päiväkoti ajattelee vanhemmista tai toivoo heidän tekevän.

Ps.

"Vapaapäivä" ei useinkaan ole vapaa vaan juoksua paikasta toiseen pakollisilla asioilla, joita ei muuten saa hoidettua.

Jos tämä yhtään lohduttaa.

Otatko muuten itse 2-ja 4-vuotiaan mukaan gynekologille ?

Aktiivisuus

Ei tapahtumia.