Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Käyttäjä37505

Seurattavat (0) Seuraajat (0)

Seuratut keskustelut

Seuratut keskustelut tulevat tähän näkyviin.

Kommentit

2809/19899 |
04.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ihmettelen jälleen kerran alapeukuttajien ajatuksenjuoksua. Olen viestin 2821 kirjoittaja, ja eikös vaan sitäkin jo ehtinyt joku alapeukuttaa! Miksi ihmeessä? Mitä alapeukutettavaa siinä on, jos minä kerron miten minun elämäni boomerina on sujunut?

No, tervetuloa alapeukuttamaan tätäkin.

Noiden alapeukutusten kohdentamisesta tiettyihin kommentteihin näkee porukan tason. Nuo alapeukutukset sinunkin asialliseen kommenttiisi todistavat vain, että peukuttajat

ovat jokseenkin typeriä, tyhmiä, ilkeitä, tietämättömiä tai kaikkea tätä. Kunhan käyvät vain ärsyttääkseen lätkimässä alapeukkuja.

Tämän pitäisi olla aikuisten ihmisten palsta, mutta ikävä kyllä täällä viihtyvät myös keskenkasvuiset ääliöt.

Ja siihen kysymykseesi minkä esitit siellä edellisessä viestissä, on turha odottaa järkevää vastausta. Koska sellaista ei ole.

2716/19899 |
03.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähes kaikki mahdolliset ja ilkeimmät, suorastaan törkeät nimittelyt suurista ikäluokista lienee jo täällä käytetty, vai keksittekö vielä lisää? Se on aika ehtymätön tuo sanavarastonne, kun pääsette mielipuuhaanne eli solvaamaan suuria ikäluokkia. Vastapuoli ei ole ihan yhtä monipuolinen sanankäytössään, joku pullamössösukupolvi on aika laimea. Entäs tukikusettaja, noin niinkuin vastapainona eläkekusettajille.

Siirryimme siis aika kivuttomasti työelämän tukkeena olijoista suuriksi eläkekusettajiksi ;)

2708/19899 |
03.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

20 vuoden päästä sun lapset toteaa sun ikäluokasta samaa.....

Höpöhöpö. Näitä vanhemmat ja näitä nuoremmat ikäluokat on ihan ymmärräväisiä ja avarakatseisia. Suurissa ikäluokissa jostain syystä kytee mystinen narsismioireinen paremmusaate. Heillä on kaikki ollut elämässä helppoa. Omaisuus oli jo maksettu niillä kovilla palkoilla kun lama iski, niin mitään eivät edes menettäneet.

Tiedätkö mitä? Nämä    ns. "suuret ikäluokat" on Suomen kaikkein eniten haukuttu ja solvattu ikäluokka. Ihan lapsesta saakka meitä on moitittu esim. siitä, että meitä oli niin paljon että kansakouluissakin piti olla iltavuoro aamuvuoron lisäksi. Ja kuulemma me olemme olleet työelämässä tien tukkeena nuoremmille. Meidän olisi ehkä pitänyt jättäytyä työttömiksi ja antaa niille työmahdollisuus.

Minun nuoruudessani (70-luvulla) asuntolainaa sai kyllä, mutta ensin piti olla vuosikaudet asuntosäästäjä, ei puhettakaan että koko hinnan olisi saanut pankista. Asuntolainojen korot olivat noin 10-13 %.

Suurin osa meistä kävi myös oppikoulun ja aika moni jatkoi yliopistoihin ja muihin oppilaitoksiin. Niitä muuten oli jo vuosikymmenet sitten.

Ja kannattaa myös teidän nuorempien ottaa hieman selvää, minkälaiset työolosuhteet oli meidän nuoruudessamme. Silloin kun minä aloitin, niin lauantai oli työpäivä, työpäivän pituus 8 tuntia, KESÄlomaa 2-3 viikkoa. 

"Elämänkatsomuksena" oli lähinnä se mitä raamatussa sanottiin, tai työnantaja/vanhemmat käski. Lasten pahoinpitely oli ihan ok.

Tätä listaa voisi jatkaa loputtomiin, mutta antaa olla. Sen vain sanon, että älkää hetkeäkään kuvitelko, että me "suuret ikäluokat" olisimme päässee millään lailla helpolla. Ja kuten huomaatte kommenteista, niin edelleen meitä saa solvata ja syytellä ihan huolella.

Tuttua ja niin totta. Ei siitä niin pitkä aika ole, kun saimme kuulla juuri tuota valitusta että olemme työelämässä vain tukkona, esteenä nuoremmille. Kuinkas nyt sitten, kun poistuimme työelämästä ja annoimme tilaa nuoremmille, niin nyt on kahta kauheampi huuto. Kun saamme jopa eläkettä ja aivan liikaa! Emmekä ole sitä edes ansainneet.

Olemme syyllisiä johonkin, kehdosta hautaan. Mutta johan siihen syyllistämiseen on jo tottunut, vuosikymmeniä sitä kuunneltuaan.

Aktiivisuus

Ei tapahtumia.