Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Käyttäjä3542

Seurattavat (0) Seuraajat (0)

Seuratut keskustelut

Seuratut keskustelut tulevat tähän näkyviin.

Kommentit

43/72 |
06.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

En vain ole koskaan ymmärtänyt tuota hokemaa "kaikille ei kuitenkaan ole töitä". 

Siis millä ihmeen perusteella ei ole? Kyllä jokainen jotain töitä keksisi jos elossa pysyminen siitä olisi kiinni. Keksit jonkun asian jota alat myymään, alat kasvattamaan jotain kasvista jne tms. 

Ei tämmöisiä nykyisenlaisia palkkatöitä ole ollut ihmiskunnan historiassa kuin vasta n. 100 vuotta. Aina muulloin historiassa on ihmiset elättäneet itsensä sopivaksi katsomallaan työllä, eli nykykielessä elinkeinonharjoittajina.

Mutta yhteiskunta on muuttunut. Samalla kun on syntynyt osan työllistävä virkakoneisto, on tällaisen elättävän peruspuuhastelun mahdollisuudet supistuneet. Verotus, luvanvaraisuus, lait, kaikki nämä ovat muuttuneet ja tarkentuneet. Mm. asuminen ja sen markkinat ovat muuttuneet, eipä pysty rakentamaan itse torppaa jossa asua kaavoittajan ja rakennusviraston puuttumatta asiaan jne. Ei ole niin mahdollista tehdä pimeitä töitä palveluksia vastaan ja tätähän voi jatkaa tästä. Markkinoita säädellään aivan erilailla kuin 100 vuotta sitten ja jotkut tästä hyötyvät, toiset jäävät ulkopuoleele, koska joku päättää niin. Ei jakseta olla naiiveja.

Puhut asiaa, mutta ratkaisu ei ole tyytyä siihen tilaan, että osa ON AJETTU tuottamattomiksi. Nuo asiat pitää korjata, jotta mahdollisimman moni voi osallistua tuottavana yhteiskunnan toimintaan. Täysin automatioitu luksuskommunismi kun on vielä kaukana kehitysasteestamme.

Kuka nuo asiat korjaa? Se yksittäinen ideologisesti työtön?

Aktiivisuus

Ei tapahtumia.