Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Käyttäjä31063

Seurattavat (0) Seuraajat (0)

Seuratut keskustelut

Seuratut keskustelut tulevat tähän näkyviin.

Kommentit

1869/2821 |
04.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valehtelen kuin enkeli tarvittaessa. Olen ollut toinen nainen. 

935/2040 |
04.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pyysit sellaisten naisten kokemuksia, jotka ovat käyneet pelkopolilla ja päätyneet silti synnyttämään alateitse. Minulle kävi juuri niin. Olisin halunnut sektion, mutta ensinnäkin painostettiin alatiesynnytykseen ja toisaalta... en tiedä, jostain sain voimaa ja rauhaa pelkoni kanssa. En sieltä polilta kylläkään. 

Synnytys meni ihan hyvin. Silti pelkään edelleen synnyttämistä. En usko, että saan enää enempää lapsia, mutta jos saan, tulen käymään saman painin pelkoni kanssa. 

Havaitsin silloin kyllä ihan ystävinäkin pitämieni ihmisten suhtautumisessa tämän saman ilmiön, kuin täälläkin. Että minä en saisi itse päättää kehostani (kuten en saanutkaan) ja että sektion haluaminen on yhtä höpöhöpöä. Samalla tavalla oli höpöhöpöä, kun halusin synnyttää isommassa sairaalassa, jossa oli lastenosasto ja päivystävä lääkärikin koko ajan tavattavissa. Nyt suljetulla Oulaskankaan synnärillä olisi pitänyt synnyttää. Huoh. Sen sain onneksi itse valita. 

Nainen näyttää olevan naiselle susi. Pitäisi saada itse päättää. Naisella on oikeus valita sekin, pitääkö kantamansa lapsen vai päätyykö raskaudenkeskeytykseen. Saman perusoikeuden äärellä tässäkin ollaan. 

Aktiivisuus

Ei tapahtumia.