Käyttäjä12358
Seuratut keskustelut
Kommentit
Kelan tuet = toimeentulotuki. Ei ole veronalaista tuloa. Toimeentulotukea sain noin tonnin kuussa.
Itsellä opiskelijana viime vuoden tulot alle 3 tonnia. Opintoetuudet jo kulutettu toiseen tutkintoon, enkä opiskelijana saa työttömän etuuksia. Olin kaksi kuukautta töissä harjoittelijan palkalla, muut kuukaudet kustansi Kela.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Hänellä olisi oikeus toimeentulotukeen noilla tuloilla, kun on vielä yksi alaikäinen lapsi huollettavana.
Jep, tuloista jätetään toimeentulotuessa huomioimatta 150e eli hänen huomioitavat tulot olisi 1450e. Siitä vähennetään vuokra jää 550e. Vuora on ihan kohtuullinen kolmelle Espoossa, joten se huomioidaan kokonaan. Tuohon päälle tulee ehkä vielä elatusapu ja varmaan 17-vuotiaan opintoraha muutaman kympin, jos opiskelee. Eli toimeentulotukea saisi kyllä jonkun verran, koska heillä pitäisi menojen jälkeen jäädä melkeen 900e/kk käyttörahaa. Harmi jos hän ei ole tajunnut hakea, vaikka eihän sen niin pitäisi mennä, että töissäkäyvä joutuu turvautumaan toimeentulotukeen. Hehän elävät nyt vähemmillä rahoilla kuin työttömät.
Ei saisi toimeentulotukea, jos asumismenot koostuvat lähinnä lainanlyhennyksestä, kuten varmasti tuolla summalla koostuvat.. Niitä ei huomioida asumismenoina toimeentulotuessa. Sama juttu asumistuessa.
Joo. Harjoittelijan palkka oli tosiaan vain himpun alle 1500e kuussa, oli tutkintoon kuuluva harjoittelu, jonka osa tekee palkattomana. Ja toimeentulotuki, joka oli saamani Kelan etuus, ei ole veronalaista. Asumistukeakaan en saanut, koska asunnon toinen omistaja (toisaalla asuva mies) maksaa vastikkeen ja sähkölaskut, joten Kelan hyväksymiä asumismenoja ei ole. Asuntolainan korko olisi, mutta minun lainassani se on nolla euroa tämänhetkisellä korkotasolla.