Miten olette päässeet eroon kynsienpureskelusta?
Ärsyttää kun nakerran näitä huomaamattani. Nyt Netflix-maratonillan jälkeen tynkäkynnet sormissa ja sormenpäät kipeät.
Ei auta apteekin lakat tähän tarkoitukseen. En viitsi mennä minnekään manikyyriin tai tekemään geelikynsiä(?) näiden kanssa. Jos näitä lakkaan nyt niin se on ihan tyhmän näköstä, kynnet jää alle sormienpään pituuden.
Kommentit (10)
Mulla auttaa kynsien lakkaus. Aloita vaikka lomalla, jos nysät kynnet lakassa häiritsee :) Kun kynnet ovat huolitellut, ei tee mieli purra. Tämä on AINOA kikka, joka mulla on toiminut. Laitan aina alkuun punaista tms että näen myös, että nyt ei purra :D Siis suuhun viedessä havahdun :))
Pidän kynnet myös silti aika lyhyinä, muuten tulee taas purtua.
No meillä meni miehen kanssa niin pitkälle, että yksi kaunis päivä hän vain sanoi, että se on loppu nyt, eikä sen jälkeen ole enää antanut kynsiään mun pureskeltavaksi. On auttanut.
En päässyt. 39v nainen. Aina kun stressi iskee niin huomaamatta sormet suussa .
Avuksi oli kun laitoin kynsivillat ympäri. Että mielummin höylätän kun pureskelen.
Leikkaan kynnet, laitan nätisti jos jaksan.
[quote author="Vierailija" time="11.06.2015 klo 23:52"]Mulla auttaa kynsien lakkaus. Aloita vaikka lomalla, jos nysät kynnet lakassa häiritsee :) Kun kynnet ovat huolitellut, ei tee mieli purra. Tämä on AINOA kikka, joka mulla on toiminut. Laitan aina alkuun punaista tms että näen myös, että nyt ei purra :D Siis suuhun viedessä havahdun :))
Pidän kynnet myös silti aika lyhyinä, muuten tulee taas purtua.
[/quote]
Näin myös mulla. Pidän aina kynnet lakattuina, muuten on sormi suussa heti.
Ota ap vaikka alkuunkynsiin sellainen geelilakkaus. Kestää noin kolme viikkoa ja omat kynnet kasvaa siinä ihan normaalisti. Sitten vaan jatkossa pidät kynnet lakattuina tavallisella kynsilakalla niin se (toivottavasti) hillitsee pureskelua.
Mä kans vaan päätin lopettaa, olin silloin 20v. Varmaan 15v pureskelin, ihan pienenä aloitin. Molemmat porukat pureskelee vieläkin. Muutama vuosi meni, että kynnet vahvistuivat ja kestää pitkinäkin. Voi kun tupakoinnin lopettaminen olisi yhtä helppoa. :-(
Lopetin yhdeksännellä luokalla.
Kasvatin yhden kynnen kerrallaan pidemmäksi. Lopulta minulla oli kymmenen pitkää kynttä.
Yllättävän helppo tapa. Suosittelen!
Se että en mene miesystäväni kanssa kihloihin, ennenkuin sormeni ovat kauniit ja hän saa pujottaa timantin ei jyrsittyihin sormiin ;)
Aina ku tekee mieli purra niin ottaa vaik purkan/pastillin suuhun. Ja tosiaa toiki auttaa et lakkaa kynnet jollain kivalla värillä niin ei tee mieli purra "hienoja" kynsiä.
Mulla vaan yksinkertaisesti auttoi päätös! Ärsytyskynnys itseeni ylitti "himon" rajan ja pikkuhiljaa havahduin kun meinasin purra. Ensin meni viikko ja kädet näyttivät paljon nätimmiltä ja pikkuhiljaa totuin tavasta pois. Nyt, vuosien jälkeen ei tulisi enää mieleenkään :) lähinnä ällöttää ajatuskin! Tsemppiä!