Mies 29v + 1v miettii; rasismiuutisointi
Tuli noista joukkoraiskausjutuista mieleen, miten suhtautuminen voi vaihdella näissä asioissa. Täällä foorumilla monet vastustavat maahanmuuttajien rikoksia käsitteleviä ketjuja, pitkiä sellaisia ja uusien aloittamista, koska se on kuulemma vihanlietsomista ja "persut saa orgasmeja" jne. ja siinä voi olla totuuden siemenkin.
Mutta hyväksyvätkö nämä samat ihmiset "kiihottaminen kansanryhmää vastaan" lain olemassaolon? Yksikään näistä palstailijoiden levittelemistä uutisista ei koskaan anna sitä kuvaa, että yksi tai toinen etninen tai uskonnollinen ryhmä olisi jahtaamassa suomalaisten päänahkoja, mutta Suomen epätasa-arvoinen sananvapauslaki antaa etnisille "vähemmistöille" sellaisen kuvan, että heitä jahtaavia suomalaisia on olemassa. Jos joku vaikka bloggaa siitä, miten hänen mielestään afrikkalaiset eivät voi rakentaa erityisen teknologisesti kehittynyttä yhteiskuntaa, hänet voidaan tuomita ja on tuomittukin viharikoksesta, mutta yhtäkään joukkoraiskaajaa tai kurkunleikkaajaa (esim.Vaasan vanhan miehen vihamurha muutamia kuukausia sitten) ei ole edes epäilty sellaisesta, vaikka suurin osa rotujen tai etnisyyksien välisistä vahingonteoista kohdistuu kantasuomalaisiin.
Pitäisikö kaikki tuollaisista rikostuomioista uutisoivat artikkelit pimittää ja niistä puhuminen kieltää, koska ne luovat tehokasta vastakkainasettelua ja lisäävät vainoharhaisuutta mamujen keskuudessa? Omasta mielestäni koko lakia ei pitäisi olla olemassa ja moni asiantuntija on samaa mieltä. Tällaista lakia ei saisi olla olemassa, koska se asettaa ihmiset eriarvoiseen asemaan syntyperän perusteella ja vääristää ihmisten käsityksiä rasismin todellisesta jakaantumisesta.