olen laihtunut paljon ja sen näkee. Kukaan ei sano mitään.
Kommentit (16)
Minä taas olen onnellinen siitä ettei kukaan ole sanonut mitään. En halua että laihtumisestani tehdään numeroa ja että minua kehutaan sen takia. Sehän on sama kuin sanoisi että olin ennen jotenkin huono(mpi).
Myöskään ei osata ulkoa toisten painoa, joten mitä jos kysyy että oletko laihtunut eikä olekaan. Mun aika lihava sukulainen laihtui 10 kiloa ja sitä ei kyllä juuri edes huomannut.
Okei. Nautin sitten itsekseni laihtumisestani. Olen nyt normaali painon alarajoilla.
Olitko ennen ylipainonen vai oletko laihduttanut normaalipainon rajoissa? Jos jälkimmäinen, voivat epäillä sun sairastuneen vakavasti ja ovat hienotunteisesti ja pahoillaan hiljaa.
Oma silmä pyörii aina sen oman navan ympärillä, mutta ei välttämättä muiden. Eli vaikka olet itse omaan silmääsi laihtunut paljon, ei muut välttämättä huomaa eroa koska eivät ole koskaan katsoneet sinua niin tarkalla silmällä. Tai vaikka huomaakin, on paino niin arka aihe ettei sitä lähdetä mielellään kommentoimaan ennenkuin otat itse asian puheeksi. Sitten varmasti saat kommentteja "no niimpä oletkin laihtunut, katsoinkin heti kun kävelit ovesta sisään".
Hieno suoritus, ole siitä itse ylpeä, et siihen sukulaisten kehuja kai tarvitse? :)
Sulla on fiksuja sukulaisia. Kohteliaat ihmiset ei kommentoi toisten painoa.
Ei kukaan muu huomaa välttämättä laihtumistasi, varsinkin jos näette usein.
Ja mä en ainakaan juuri jaksa kommentoida kenenkään painon muutoksia. Varsinkaan jojoilijoiden tai semmosten, joilla vielä pudotettavaa löytyy.
Ja oon ite hoikka ja urheilullinen. Ei ole kyse kateudesta. Ei vaan kiinnosta.
Laihtuminen ei välttämättä tarkoita että se on kuurin tulosta. Oletko ehkä kalpea ja jotenkin sairaan näköinen, esim. tummat silmänaluset tms.? He voivat myös ajatella, ettet voi hyvin. Jopa syöpää tms. voivat epäillä. Silloin ollaan ihan hiljaa painoasioista.
Jos olet samalla rypistynyt rusinaksi niin ovat kohteliaasti hiljaa.
Jospa epäilevät että olet sairastunut syömishäriöön jos BMI nyt jotain 18.
[quote author="Vierailija" time="08.04.2015 klo 11:09"]
Okei. Nautin sitten itsekseni laihtumisestani. Olen nyt normaali painon alarajoilla.
[/quote]
Normaalipainon sisällä tapahtuvaa painonpudotusta ei huomaa niin selkeästi. Itse olen 174 cm ja laihdutin alkuvuodesta 65 kg --> 59 kg. Vaatteet päällä ero ei ole kovin huomattava.
Mä laihduin normipainosta laihaksi eron jälkeen. Onkin ollut tooodella kiva kuunnella kommentteja laihtumisesta (positiivisia kylläkin) töissä sun muualla. Olisin mieluummin pitänyt kilot ja miehen. Ja niin, niitä kommentteja EN olisi halunnut kuulla, vaikka kaikki tarkoittivat tietenkin hyvää.
Tämä. Itse olen laihtunut tässä puolen vuoden aikana 170-senttisenä 71 kg -> 63 kg ja itsekään en näe peilistä suurta muutosta. Mittanauha ja löysät vaatteet paljastavat muutoksen.
Ehkä joku kommentoi sitten, jos teen huomiohuoraavan fb-päivityksen, kunhan painoni alkaa vitosella...
Itse olen saanut ikävä kyllä huomiota vasten tahtoani,laihduttuani 16 kg. Töissä aina joku ottanut asian käsittelyyn suureen ääneen ihmettelemällä, useimmiten nolaavaan ja ivalliseen sävyyn. Esim: Mihis sä oot uttes hävittäny,milläs ihneen KUURILLA sä oikeen oot?!
En ole hakenut huomiota säätämällä painoni normaali bmi:hin ja saamalla veriarvoni hyviksi. En kaipaa ivallista huomiota ja naljailua. Eihän ylipainoanikaan huydettu suureen ääneen pitkin käytäviä töissä.
Antakaa jo mun olla!!!
Paino on vaikea aihe. Jos sanoo että olet laihtunut, se on sama kuin sanoisi että olit ennen lihavampi.