Onko joku saanut töitä työkkärin kautta?
Voiko näinkin oikeasti käydä? Kertokaa kokemuksianne työkkäristä.
Kommentit (6)
Tiedän yhden joka pääsi vakituiseksi firmaan, jossa teki työkokeilunsa.
On hyvä muistaa, että kaikki te-palvelut.fi -sivustolla ilmoitetut työpaikat välittää työkkäri, vaikka hakija hakisikin paikkaa itsenäisesti :).
Mieheni sai hyvän valtion työpaikan työkkärin kautta. Hän on suomenruotsalainen ja sinne tarvittiin hyvää ruotsinosaajaa. Oikein kotiin soittivat. (Tällä alueella in vähän ruotsinkielisiä.)
Onko kukaan saanut järkeviä työtarjouksia ja yhteydenottoja CV-netin kautta? Mua koetettiin saada johonkin verkostomarkkinointiin. Oon ollut siellä vuoden ja ilmoitustani on koko aikana katsottu viitisen kolme kertaa.
Onneksi voi työllistyä muutenkin. Ois ehkä aika hiljaista, jos pelkästään te-palvelujen varaan jäisi. Pidän siellä CV-netissä esittelyä siksi, että kohta joudun taas kortistoon ja te-toimisto edellyttää profiilia tuollakin.
Kaveri sai töitä työvoimatoimistosta.
Itse en ole kai saanut edes mitään työkkärin nettisivuilla ilmoitetuista paikoista, joita olen hakenut. Olen aika monessa työpaikassa ollut, mutta ne ovat muistaakseni kaikki jotain muuta kautta löytyneitä. Osa on saattanut kyllä olla työkkärinkin sivuilla, mutta itse olen saanut tiedon paikasta esim. opiskeluiden kautta.
Ilmaistöitä saa.