Voiko oireeni johtua homeesta?
Tai jotain pientä kosteusvauriota/hometta vessan katossa on ja oli mun edellisessä vuokra-asunnossakin. Oon ainakin jatkuvasti niin väsynyt, että elämä on ihan tuskaa. Kurkku on aamuisin kipeä. Huimaa. Päähän koskee.
Kommentit (14)
Help :( nää mun oireet on jatkunut jo niin kauan, että oon miettinyt kroonista väsymysoireyhtymää ja ties mitä, kun ei ole mitään fyysistä vikaa löydetty... Ap
Minä luulen että homeongelmia vähätellään ja että aiheuttavat moninaisia oireita. Oma mielipide siis on että voi hyvinkin olla homeeseen liittyvää.
[quote author="Vierailija" time="27.03.2015 klo 11:33"]Minä luulen että homeongelmia vähätellään ja että aiheuttavat moninaisia oireita. Oma mielipide siis on että voi hyvinkin olla homeeseen liittyvää.
[/quote]
Kiitos vastauksestasi .ap
Järkyn näköinen katto! Miksi et tee sille jotain?
[quote author="Vierailija" time="27.03.2015 klo 12:05"]Järkyn näköinen katto! Miksi et tee sille jotain?
[/quote]
Asun vuokralla, putkiremontti tulossa. Tarkoitus ei ole tässä enää kovin kauan asua. Rupesin vaan miettimään, että onhan tässä tullut muutama vuosi asuttua ja näitä oireita ollut ties kuinka kauan, eikä lääkäri löydä minusta vikaa... Ap
Auts soita kiinteistöhuoltoon ja isännöitsijälle sekä asunnon omistajalle.
Voi tosiaankin. Asun tällä hetkellä hometalossa. Vaatteisiin tarttuu imelä homeen haju. Kaikki talosta pois vietävä haisee makealta, jopa muovipussit.
Taloon muuttamisen jälkeen olen ollut kuoleman väsynyt vaikka nukkuisin kunnolla. Kurkku on karhea melkein joka aamu ja nenä täynnä räkää vaikken ole kipeä. Kurkkuun tulee paksu lima yön aikana. Päätä särkee joka päivä- paitsi silloin kun en ole talossa ollut muutamaan päivään.
Sinuna en asuisi homeisessa vuokrakämpässä enää päivääkään. Minäkään en asuisi jos kotini ei olisi omistusasunto.
[quote author="Vierailija" time="27.03.2015 klo 14:44"]Voi tosiaankin. Asun tällä hetkellä hometalossa. Vaatteisiin tarttuu imelä homeen haju. Kaikki talosta pois vietävä haisee makealta, jopa muovipussit.
Taloon muuttamisen jälkeen olen ollut kuoleman väsynyt vaikka nukkuisin kunnolla. Kurkku on karhea melkein joka aamu ja nenä täynnä räkää vaikken ole kipeä. Kurkkuun tulee paksu lima yön aikana. Päätä särkee joka päivä- paitsi silloin kun en ole talossa ollut muutamaan päivään.
Sinuna en asuisi homeisessa vuokrakämpässä enää päivääkään. Minäkään en asuisi jos kotini ei olisi omistusasunto.
[/quote]
Täällä ei haise miltään, mutta kyllähän nuo pilkut vessan katossa on selkeästi hometta. Joku konsultti konsulttifirma täällä kävi pällistelemässä ja totesivat, että ilmanvaihto ei toimi kylppärissä yhtään. Edellisessä vuokra-asunnossa olin jatkuvasti kipeä :/ täällä kyllä on kurkku aamuisin kipeä, päänsärkyä ja väsymys ihan järkyttävää (jos se edes liittyy tähän)...