Paljonko on mielestäsi "useita kilometrejä"?
Minusta 5-7 km ja siitä eteenpäin. Mikä on muiden arvio ja mielikuvat?
Kommentit (20)
Yli 5km on useita kilometrejä. Alle 5km on joitakin kilometrejä.
Jeps, eli samoilla linjoilla. Sitten seuraava kysymys, eli jaksaako teillä ekaluokkalainen kävellä tuon matkan, reippaasti, eli ton yli 5 km?
Riippuu myös asiayhteydestä, puhutaanko jalan vai autolla liikkumisesta. Jalan raja varmaan 5km kohdalla, autolla jossain 50km huiteilla. Polkupyörällä taasen jossain 10km tienoilla.
Minä tajuan sen niin, että useita kilometrejä on haitallinen ilmaisu, eli menee liikaa aikaa. Kuitenkin se mielestäni käsittää vain ihmisvoimin liikkumisen, eli jalan tai pyörällä. Työmatkani on useita kilometrejä, en jaksa kävellä -> 6 tai enemmän. Jos kävelyn tilalle pyöräily, sitten se on yli 10.
[quote author="Vierailija" time="24.03.2015 klo 16:56"]
Jeps, eli samoilla linjoilla. Sitten seuraava kysymys, eli jaksaako teillä ekaluokkalainen kävellä tuon matkan, reippaasti, eli ton yli 5 km?
[/quote]
Ei ole noin pieniä, mutta kyllä itsellä olisi tuon ikäisenä raja tullut vastaan jossain 4:n kilometrin kohdalla ja se olisi ollut jo piiitkä matka.
Riippuu puhutaanko kauppamatkasta, koulu-, työ tms matkasta.
Ja kyllähän ekaluokkalainen jaksaa enemmänkin kuin 5km kävellä, mutta ei välttämättä päivittäin.
[quote author="Vierailija" time="24.03.2015 klo 16:56"]
Jeps, eli samoilla linjoilla. Sitten seuraava kysymys, eli jaksaako teillä ekaluokkalainen kävellä tuon matkan, reippaasti, eli ton yli 5 km?
[/quote]
No jaksaa kävellä yli 5km, ihan helposti on käyty 7km kaupoilla, ja sitten samana päivänä vielä puistossa 1,5km suuntaansa. Ja näitä päiviä on ollut paljon. Ei tokikaan varmaan kouluun tai joka päivä tuollaista jaksaisi.
Sen verran, ettei ole enää kävelymatka. 4-6km suunnilleen.
Luulin, että täällä puhuttiin naisista.
Ap kyselee tässä siksi, että ekaluokalle menevän pitäisi ohjeiden mukaan jaksaa kävellä useita kilometrejä, eikä meillä ensi syksynä kouluun menevä lapsi kyllä jaksa. En oikein tiedä ketään muutakaan samanikäistä, joka kävelisi tosiaan viisi kilometriä tai yli ihan säännöllisesti, satunnaiset retket viikonloppuisin nyt on ihan eri asia, ja sitä en itse laskisi mukaan. Eli jaksaako teillä muilla, ja missä tilanteissa lapselle sitä kävelyä tulee, kun ekaluokkaiset on oikeutettuja koulukyytiinkin, kun koulumatka on yli kolme kilometriä?
Missä ohjeissa lukee näin? Luetko jotain yleispäteviä ohjeita, miten paljon ekaluokkalaisen tulisi jaksaa kävellä? Koulumatkat on tarkkaan määritelty, miten pitkään saa kuljetuksen. Meidän ekaluokkalaisella on ollut retkiä, joissa ovat suuntaansa kävelleet "useita km", ja oletus on, että normaali terve lapsi jaksaa kävellä, ei jotain 5-6km kokopäivä retken takia bussia tilata koululle.
Me siis saimme listan asioista, jotka ekaluokkalaisen pitäisi osata ennen koulun alkua. Kaikki muut asiat listassa on ihan peruskauraa, ja siksi mietityttää tuo, että onko lapsella jotenkin huono kunto, kun ei tosiaan jaksaisi yhtämittaista monen kilometrin matkaa. Retket ovat minusta eri asia, niissähän pysähdellään ja levähdellään välillä, eikä se tuntivauhti ole mitenkään kova. Tietenkin, jos tässä on ajatuksena, että lapsi päivän mittaan jaksaa kävellä useita kilometrejä, niin asa on eri. Minä käsitän sen niin, että monta kilometriä kerrallaan, ilman pysähdyksiä.
ap.
Riippuu vähän. Seitsemästä eteenpäin yleensä.
No riippuu vähän tilanteesta. Jos sanotaan että juoksin useita kilometrejä, niin jostai 7 km eteenpäin. Jos puhutaan että ajoin autolla useita kilometrejä, sanoisin sitte jo 40-50 km eteenpäin
Pari kilometriä = 2-3
Muutama kilometri = 2-5
Useita kilometrejä = 5-10
Kymmenisen kilsaa = 10
Muutama kymmenen kilsaa = 20-50
Sata kilsaa = 100
Satoja kilometrejä = pitkä matka.
Ehkä tulkitset näitä OHJEITA nyt väärin, onko kyseessä varmasti, mutta kyllähän ekaluokkalaiset jaksaa 5km kävellä, faktaa. Enemmänkin, faktaa.
Kyllä minä ajattelen että tuossa tarkoitetaan juuri niitä retkiä. Meidän kylillä on pienen järven kiertävä suosittu ulkoilureitti noin 7km ja kyllä se kaikki kylän kakarat kiertävät viimeistään eskari-ikäisenä, parilla kolmella pysähdyksellä ja evään syönnillä. Lapset tuntien matka on usein vähintäin kaksinkertainen jonka kävelevät ja juoksevat kiertäessään järveä.
Ap, ei ekaluokkalaisen tarvitse jaksaa kävellä yli viittä kilometriä. Viisi kilometri on raja, jolla saa jo kunnan koulukyydin.
Jos on tuollaisesta ohjeesta kyse, veikkaan, että kyse on kahdesta ja useammasta kilometristä, siis enemmästä kuin yksi kilometri.
Meillä jaksaa lapset kävellä kevyesti monta kilometriä, harrastetaan kävelylenkkejä ja retkiä luonnossa. Ulkomailla vasta tuleekin käveltyä, toistakin kymmentä km päivässä - mutta toki siinä on sitten taukoja välissä.
4-7, aika samoissa siis.