millainen paikka on Myllypuro?
Eli millainen paikka on Helsingin Myllypuro asua? Onko hyvä lapsiperheelle?
Kommentit (18)
Asuuko alueella paljon somaleita tai muita ulkomaalaisia?
Todellakin asuu metroaseman vieressä narkit ja mamut parveilee
Haluaisin että lapsella olisi turvallista leikkiä kerrostalon pihalla, ilman pelkoa somaleista (lastamme kiusasi somali lauma edellisen kodin pihalla). Ap
Onko Myllypurossa neuvolaa? Jos ei ole, niin missä sijaitsee lähin neuvola?
[quote author="Vierailija" time="24.03.2015 klo 09:47"]
Haluaisin että lapsella olisi turvallista leikkiä kerrostalon pihalla, ilman pelkoa somaleista (lastamme kiusasi somali lauma edellisen kodin pihalla). Ap
[/quote]
Siellä kerrostaloalueella, varsinkin lähellä asemaa, asuu erittäin paljon somaleita ja muita ulkomaalaisia, sekä myös muuta häröporukkaa kuten juoppoja ja narkkareita.
Mutta Myllypurosta löytyy kyllä hyvinkin rauhallisia ja somalivapaita omakotitalo/rivarialueita. Maantieteellinen välimatka häiriöalueeseen ei välttämättä ole pitkä, mutta eipä siellä ikinä niitä ulkomaalaisia tai narkkeja näy siellä okt-alueilla. Ei niillä ole sinne mitään asiaa kun ei siellä ole ravintoloita, baareja, ei mitään, vain asuntoja.
[quote author="Vierailija" time="24.03.2015 klo 09:47"]
Haluaisin että lapsella olisi turvallista leikkiä kerrostalon pihalla, ilman pelkoa somaleista (lastamme kiusasi somali lauma edellisen kodin pihalla). Ap
[/quote]
Alkaa valitettavasti olla Helsingissä jo vaikeaa löytää tuollaista paikkaa, täällä kun on vuosikymmen-pari harrastettu sitä että kaikille asuinalueille halutaan ns. sosiaalista rakentamista, niin etteivät alueet eriytyisi vuokraslummit vs. arvoalueet. Kaikilla suht uusilla alueilla ainakin on myös niitä kaupungin taloja joista löytyy somaleita myös.
[quote author="Vierailija" time="24.03.2015 klo 09:50"]
Onko Myllypurossa neuvolaa? Jos ei ole, niin missä sijaitsee lähin neuvola?
[/quote]Myllypurossa on iso uusi terveysasema ja siellä on myös neuvola. Lähialueiden terveysasemilla ei ole labraa, vaan se on nimenomaan Myllypurossa.
Paljon luontoa ja loistavat harrastusmahdollisuudet. Suosittelen!
No siitähän tulee tapahtumien kuhiseva keskipiste, kun muutaman vuoden kuluttua Suomen suurin AMK keskittää suurimman osan toiminnastaan sinne. Tämä tulee vaikuttamaan myös alueen yrityksiin ja palvelutarjontaan.
Suosittelen. Hyvät kulkuyhteydet. Ulkoilumahollisuudet loistavat. Koulut, pk:t lähellä. Iso uusi ta.
Narkki paikka levoton ei hyvä lapsiperheelle
Halpaa ruokaa siellä on se ilmaisen ruoanjakopiste
Siellä on hyvä liikuntahalli. Muuta en osaa sanoa.
[quote author="Vierailija" time="23.03.2015 klo 21:04"]
Siellä on hyvä liikuntahalli. Muuta en osaa sanoa.
[/quote]
Ai niin. Sen voin lisätä, että siinä Ärrällä myyjää ei kiinnosta vittuukaan päihteidenostajan ikä. Että sikäli ei oo kai ihan hyvä paikka. Jos siellä on sitten paljon kännisiä nuoria. En tiedä.
Siellä on huonoja alueita ja hyviä. Esim. siinä Viikin Latokartanon vieressä on Myllypuroon laskettava erittäin mukavanoloinen rivi- ja omakotitaloalue. Uusia/uudehkoja taloja, hyvät autot autotalleissa, siistin näköistä porukkaa. Kävelen siellä usein koiran kanssa kun asun itse Latokartanossa, ja esim. juoppoa en ole koskaan siellä nähnyt.
Mutta on siellä sitten ihan erityyppistäkin aluetta siellä metroaseman lähellä, jossa on enemmän perus-lähiömäistä, näkyy juoppoja ja narkkejakin. Tuollaiset häiriöt tosin usein rajoittuu pienelle alueelle lähelle kaupungin vuokra-asuntoja.
Sitten kannattaa muistaa että paikan maaperä on paikoin saastunutta, joten terveysriskejä pelkäävät ei välttämättä tuonne halua:
"Helsingin Myllypurossa toimi vuosina 1954-1962 Helsingin kaupungin yleinen kaatopaikka. Yhdyskuntajätteen lisäksi kaatopaikalle vietiin teollisuuslaitosten jätteitä esim. kaasulaitokselta ja margariinitehtaalta. 70-luvulla vanhan kaatopaikka-alueen päälle rakennettiin kerrostalolähiö. Sen aikaisen käytännön mukaan kaatopaikkaa ei nähty esteeksi rakentamiselle. Marraskuussa 1998 viemäröintitöiden yhteydessä maaperässä havaittiin yllättäen kohonneita syanidin ja polyaromaatisten hiilivetyjen pitoisuuksia. Löydös johti perusteellisiin maaperä-, sisäilma- ja terveyshaittatutkimuksiin.
Maaperästä löytyi erilaisia PAH-yhdisteitä 3000 mg/kg (asuinalueiden ohjearvo 20 mg/kg), syanideja 200 mg/kg (ohjearvo yhdisteestä riippuen 1-10 mg/kg), PCB:tä, öljyjä ja raskasmetalleja. Sisäilmatutkimuksissa ei havaittu mitään tavanomaisesta poikkeavaa. Epidemiologisessa tutkimuksessa verrattiin Myllypurossa asuneiden henkilöiden syöpätapauksia vertailualueen ihmisten syöpätapauksiin. Naisten syövän ilmaantuvuudessa ei havaittu poikkeamaa, mutta Myllypurossa asuneilla miehillä todettiin odotettua enemmän haima- ja ihosyöpää.
Saastunut maaperä todettiin riskiksi alueella asuville, vaikka välitöntä terveyshaittaa ei havaittukaan. Osa alueilla sijaitsevista asunnoista päätettiin purkaa ja alue muuttaa puistoksi. Säilytettävien asuntojen läheisyydessä oleva saastunut maaperä on tarkoitus kunnostaa."
Pyllymuro.