Mitähän tulee narsistitrendin tilalle? siis kun nythän kaikki ovat narsisteja.
ja etenkin jokaisen ex-kumppani, tai ex-puoliso on narsisti, samoin hankalat työkaverit, anopit, apet, miniät, vävyt ja vittumaiset sisarukset, sekä naapurit. Jokaisella on lukemattomia narsistikokemuksia. Mietin vain, että kun narsistiaihe on kulutettu loppuun, mikä mahtaa olla seuraava muotidiagnoosi?
Kommentit (10)
Koko perheelle on omansa, eiköhän ne vakiinnu.
Hankala mies: narsisti
Hankala nainen: erityisherkkä
Hankala lapsi: adhd
Hankala ystävä: asperger
Eikö tuo "narsismi kaikilla" ole jo vähän so last season. Nykyään moni kärsii traumaperäisestä stressihäiriöstä vai mikäsenytolikaan. PTDS?
Just tän takia mua ärsyttää kaikkien vähänkin hankalien ihmisten luokittelut narsisteiksi. Sitten kun puhuu jostain ihan oikeasta narsistista, ihmiset on vähän että joo joo, vai että narsisti.. eikö sen kanssa voisi keskustella asiat halki? Jokainen todellisen narsistin kohdannut tietää tämän mahdottomuuden. Itsekin olen kohdannut monia hankalia ihmisiä ja kaikissahan meissä on enemmän tai vähemmän narsistisia piirteitä. Todellisen narsistin käyttäytymismallit ja asioiden pitkälle vienti on vain jotain niin uskomatonta. Tulee tunne kuin eläisi jotain elokuvaa tai, että sitten on itse se hullu kun ei kukaan muu ympärillä näe sitä.
Vähän sama kuin ärsyttää ihmiset, jotka valittelevat pieniä päänsärkyjään migreeneinä ja sitten niitä joilla on todella pahoja kohtauksia ei oteta tosissaan.
Tämä. Hiton Wikipedia! Potilaat tulevat vastaanotolle ja diagnosoivat itselleen traumaperäisen stressireaktion valmiiksi.
Lääkäri
[quote author="Vierailija" time="01.02.2015 klo 06:26"]http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015020119124734_uu.shtml
Persoonallisuushäiriö.
[/quote]
Erityisherkkyyttä minäkin ehdotan. Ja jos tuo muoti-PTSD tosiaan on jo ilmiö, niin se tekee kyllä "oikeille potilaille" hallaa. Itse ainakin säpsähdin tuota toteamusta ja tuli ensireaktiona varoa visusti mainitsemasta omista ongelmistaan kenellekään. Käyn edelleen pitkää psykoterapiaa ja aion pitää sen omana tietonani vastedes.
Asperger on vahvassa nousussa, sitä käytetään melkein yhtä usein ja siitä puhuvat ne jotka eivät ole perehtyneitä sen paremmin narsismiin, kuin aspergeriinkään.