Kuinka paljon vanhempasi valehtelivat sinulle
Ihan isoistakin asioista? Onkohan yleistä että nuorena aikuisena alkaa tuntua kuin koko aiempi elämä olisi perustunut valheelle?
Kommentit (6)
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 22:33"]
Onkohan yleistä että nuorena aikuisena alkaa tuntua kuin koko aiempi elämä olisi perustunut valheelle?
[/quote]
on yleist, että teini-iässä tuntuu tuolta. Myöhemmin oppii ymmärtämään tulkinnan ja todellisuuden eron ja sitä myötä myös valheen ja mielipiteen eron. Sen sijaan on harvinaista, että tuollainen kehitysvaihe jatkuu pitkälle aikuisuuteen.
Eivät tietääkseni ole valehdelleet mistään. Tietenkään kaikki vanhempien asiat eivät edes kuulu lapsille tai niitä kerrotaan lapsille sopivalla tavalla pehmentäen, mutta se ei ole valehtelemista.
Erään ison asian sukulaisnainen lipsautti tietämättään ettei vanhempani olleet kertoneet siitä minulle. Luotto meni vanhempiin iäksi.
Mulle selvisi jossain vaiheessa, että isäni oli ollut vankilassa ennen syntymääni. Sitten selvisi etten olekaan esikoinen vaan esikoinen on syntynyt kuolleena. Odotin kauhulla koko ajan, että mitä salaisuuksia vielä selviää....
Vanhempien ei tarvitse kertoa kaikkea menneisyydestään, elämästään lapsilleen. Enpä usko, että sinäkään ihan kaikkea kerrot lapsillesi tai vanhemmillesi.
Vanhempani eivät valehdelleet minulle. Monesta asiasta he kuitenkin opettivat niin kuin itse ajattelivat asian olevan, ja myöhemmin pääsyin olemaan joistain näistä asioista eri mieltä.