Miksi joillekin ei kyläkutsu kelpaa?
Ollaan nyt joulun jälkeen yhtä ystäväperhettä pyydetty kolmeen kertaan kylään. Ei ikinä kelpaa tulla. Mitään menoa heillä ei ole, koska vastauksena on aina, että tulkaa te tänne.
He kyläilisi vaan spontaanisti. Niin, että yhtäkkiä soittavat, että meollaan puolen tunnin päästä oven takana, voidaanko tulla. Yleensä ollaan itse oltu jossain pois, just lähdössä jonnekin tai viimeksi itse olin kipeä enkä jaksanut vieraita vatsatautisena.
Miksi jotkut haluaa tulla kylään vain yhtäkkiä? Olisi kiva, jos edes paria tuntia aiemmin soitraisivat eikä niin, että me ollaan jo melkein teillä.
Kommentit (8)
Itse inhoan yllätyskyläilyjä. Jos joku tulee meille perheineen noin vain, en tarjoa mitään ja olen lähdössä samantien pois millä tahansa keksityllä syyllä. Jos eivät tutut kutsusta tule, niin anna olla.
Ehkä tyrkkäätte lapsenne heidän kaitsettavakseen. Tai esittelette liikaa kotianne, joka on taas remontoitu. Tai teillä on liian siistiä / liian likaista. Eipä noista voi tietää.
No itse, mahdollisesti masennuksen takia, olen kyllä niin väsynyt että etukäteen päättäminen tuntuisi liian rasittavalta. Silloin tosiaan kun valmiiksi on liikenteessä ja lähellä, on paljon helpompaa olla varma että nyt jaksaa.
No anna tulla spontaanisti? Pakkaseen pullat valmiiksi, sulatat nopeasti ja kahvipannu porisemaan kun soitto käy? :)
Toki jos ette just silloin oo kotona niin pyydä vaikka käväsemään kaupoilla ennenku tulevat? Ehditte kotiin ja hyvällä lykyllä saatte vieraat kera kahvileivän kylään.
[quote author="Vierailija" time="05.01.2015 klo 12:56"]
Ehkä tyrkkäätte lapsenne heidän kaitsettavakseen. Tai esittelette liikaa kotianne, joka on taas remontoitu. Tai teillä on liian siistiä / liian likaista. Eipä noista voi tietää.
[/quote]
Lapsi on vasta tulossa. Kotia ei ole remontoitu eikä oltarviskaan. Nyt joulun jälkeen on kyllä vielä toistaiseksi siistiä. Eli ne haluavat tulla ex tempore, kun meillä on just joku sähinä päällä, maattu viikko kipeänä tai juuri tultu reissusta, että varmasti olisi sekaista?
Minä joudun pari kyläpaikkaa ja kutsut heile jättämään väliin. Molemmilla heillä on lemmikkejä ja en voi olla samassa tilassa. He tietävät sen, mutta eivät halua tietää tai eivät vaan usko. Ja aina saa kuulla, kun en koskaan tule heille. Ja joka kerran joudun sanomaan, että miksi en voi tulla. Tapaan heidät mielelläni jossain kahvilassa tai muualla.
Ai, mä olisin voinut vastata otsikon perusteella, mutta kyse olikin eri asiasta. Minä en tykkää käydä toisten kodeissa, enkä kyllä ole kamalan innostunut vieraista itsekään, vaikka osaankin olla vieraanvarainen. Poikkeuksena on vanhat ihmiset, jotka eivät itse jaksa lähteä johonkin kaupungille. Mutta se on enemmänkin sitä, että käyn katsomassa heitä, kuin että käyn kylässä kyläilyajatuksella.
Minä tykkään kyläillä yhtäkkiä ja tykkään, kun joku tulee meille yhtäkkiä. Minusta on tylsää, jos elämässä on kaikki suunniteltu etukäteen. Se on vain luonteesta kiinni, sinä olet järjestelmällinen ja suunnittelet menosi. Ei siitä suuttua tarvitse.