Onko Toyota hyvä?
Pitäisi ostaa kakkosauto, ajatuksena hommata joku noin 2000 euron luotettava menopeli. Saako sillä rahalla Toyota Avensista ja onko Avensis hyvä auto? Jostain pk-seudulta ostetaan. Saa linkata hyviä yksilöjä ja suositella liikkeitä.
Kommentit (23)
Tekniikaltaan kestäviä mut korit niissä tahtoo ruostua, että todella tarkkaan kannattaa alustat syynätä.
[quote author="Vierailija" time="07.11.2014 klo 22:05"]
Kävikö ap ostamassa?
http://www.nettiauto.com/toyota/avensis/6836201
[/quote]
Toivottavasti ei tuolta ostanut.
joko se on halpa tai hyvä, sillä niitä on suomessa vallan vitusti.
mulla ei ole omakohtaista kokemusta.
On. Todella varma peli. Vielä ku löydät 1.8 version vanhanmallisesta Avesta jossa on legendaarinen Carinan kone... EI hajoa ikinä.
Meillä vm. 2002 Avensis 2.0 d4d ja koko ajan korjaamolla. En ostais enää.
Corollat ei hajoo noin yleisesti ottaen, mutta yksilöitähän nuo ovat.
Vm -01 Avensiksella itse ajelen ja olen tykännyt, ei ole tarvinnut remonttiin viedä, kuluvia osia lukuunottamatta.
Paras (itse ajalen Volvolla, omg.).
Toytota on loistava. Tosin tuon hintaisista Toyotoista en enää menisi edes takuuseen.
Anjovis taitaa olla ihan kelpo peli
Toyota on luotettava ja edullinen korjattava sillä siihen löytyy paljon varaosia. Mulla sama Avensis vuodesta 2001
Mulla Ave v 2001, 1.8 bensakone. Varma ja yksinkertainen menopeli. Pienet korjaukset helppo tehdä itse.
On kai se hyvä, mutta ei sitten yhtään enempää. Eli minkäänlaista glamouria tai ekselenssiä ei kannata odottaa. Se on vain auto.
Tuolla rahalla kannattaa ostaa mielummin mulkosilmä corolla vm97-01. Tuo hintaisilla avensiksillä on ajettu yli 300 tkm. Vanha auto on ainna yksilö, joten kannqttaa selvittää huoltohistoriaa.
[quote author="Vierailija" time="07.11.2014 klo 17:53"]
On kai se hyvä, mutta ei sitten yhtään enempää. Eli minkäänlaista glamouria tai ekselenssiä ei kannata odottaa. Se on vain auto.
[/quote]
No harvalla on varaa Ferraria ostaa.
On hyvä, kunha löydät sellaisen helmen. Meillä on ollut kaikkiaan 17 Toyotaa. Perheessä 2 ajokortillista.
Se on autoista ollut edullisin, luotettavin ja taloudellisin. Unohtamatta turvallisuutta ja muita. Välillä on muitakin merkkejä kokeiltu. Tosin nyt perheen toinen auto on muuta merkkiä. Mulla on kai se perheeen ns kakkosauto. Yaris vm 2013. Uutena ostettu.
Toytota on paras automerkki. Meillä on ollut viimeisen 15 vuoden aikana 5 eri autoa. Siinä, missä ns "paremmat merkit" ovat hajonneet tai joutuneet jatkuvien remonttien kohteeksi, pörrää Toyota erinomaisesti ilman, että siihen on tarvinnut tehdä mitään suurta remonttia. Jokaisesta katsastuksesta mennyt kerralla läpi ja vm. 89. Lähtee myös varmasti 30 pakkasella kylmiltään käyntiin. Ei petä.
Toyota on perseestä, älä vaan haksahda siihen.
Niitä on Suomessa paljon vain ja ainoastaan siksi, että ne on halpoja ja keskiverto Suomalaisilla ei oo joko varaa tai sitten ne ei raaski parempaa ostaa.
Ruosteisia matolaatikkoja jotka kelpaa korkeintaan tunkiota koristamaan!
Itsellä kans anjovis, luottopeli, ei valittamista.
Kävikö ap ostamassa?
http://www.nettiauto.com/toyota/avensis/6836201